Underwater electro-optic intercom system design
Su altı elektro-optik interkom sistem tasarımı
- Tez No: 513464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SARPER ÖZHARAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sualtı optik iletişimi her geçen gün daha popüler hale gelmektedir. Dünya yüzeyinin %71'i su ile kaplı olduğu gibi bu %71' in %96,5'ini okyanuslar oluşturmaktadır. Geçen bin yıl boyunca, insanoğlu okyanusları keşfetmeyi hiç bırakmamıştır. Kapsamlı okyanus araştırmalarının çoğu su altı dünyasında yapılmış ve bilimsel, endüstriyel ve askeri sektörler tarafından büyük ilgi görmüştür. Sualtı keşifleri ancak ve ancak sualtı haberleşmesi ile mümkün kılınır. Çift yönlü ve güvenli sualtı iletişimi, havadaki kablosuz iletişim yöntemleri suda çalışmadığından ötürü, günümüz teknolojisiyle bile çok zordur. Bu tez çalışmasında, sualtı ortamında radyo frekansı, akustik ve optik iletişim yöntemleri, ilgili yöntemlerin avantaj ve dezavantajları karşılaştırılarak incelenmiştir. Buna ek larak, bir verici ve bir alıcı sualtı optik iletişim sistemi elektronik tasarımı ve üretimiyle bir adet gırtlak mikrofonu prototipi yapılmıştır. Bir verici ve bir alıcı arasında yönlü optik iletişim başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiş olup, hatasız sesli iletişim 60 metrelik bir mesafede gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The underwater optical communication is getting more popular day by day. About 71 % of the Earth's surface is covered with water and 96,5 % of this covered area is the oceans. During the past thousand years, human have never stopped exploring the oceans. Most of the comprehensive ocean explorations made underwater world and it became a great interest to the scientific, industrial and military societies. Underwater communication makes the underwater explorations possible. Bidirectional and secure underwater communication is a very challenging task even with nowadays technology, because the methods for wireless communication in air, do not work in water. In this thesis, Radio Frequency, acoustic and optical communication methods for underwater environment are inspected by comparing advantages and disadvantages of the methods. In addition to this, one transmitter and one receiver of underwater optical communication electronic system and one laryngophone system prototype is designed and constructed. The directional optical communication between one transmitter and one receiver has been successfully demonstrated on the field and error free audio communication has been successfully accomplished at a distance of 60 meters.