Mobbing ve duygusal bağlılık arasındaki ilişkiyi belirlemeye yönelik bir araştırma
A research for determining the relationship between mobbing and affective commitment
- Tez No: 513463
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Özet Psikolojik şiddet, psikolojik terör, bezdirme, yıldırma, bastırma veya yok sayma, mobbing ifade edilebilen ve yerine kullanılan terimlerden bazılarıdır. Mobbing işyerinde bir kişiyi hedef alan bir veya birden fazla kişi tarafından yürütülen düşmanca tavır veya taciz anlamına gelmektedir. Çok eski bir kavram olmasına rağmen, sadece son zamanlarda ilgi odağı haline gelmiştir. Mobbing organizasyona birçok olumsuz sonuç getiren bulaşıcı bir hastalıktır gibidir. Bu hastalıktan korunmanın yollarından biri ise şüphesiz çalışanın örgüte duygusal bağlılığının sağlanması ilgilidir. Duyusal bağlılık, çalışanın organizasyona karşı duyduğu duygusal bağlanma, örgütle özdeşleşme ve örgüte katılımını ifade etmektedir. Bu araştırma, işyerinde mobbing ile duygusal bağlılık arasındaki ilişkinin varlığını sorgulamak amacıyla yapılmıştır. Leymann'ın Mobbing Tipolojisi ile Allen ve Meyer'in Duygusal Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Çalışma Türkiye'de gerçekleştirilmiştir. Malatya ilinde“Yeşilyurt”belediyesinde çalışan işgörenler üzerinde uygulanan anketler aracılığıyla veriler toplanmıştır. Araştırmanın anakütlesi, çeşitli birimlerde çalışan yöneticiler, şefler, öğretmenler, büro personeliler, mühendisler, teknikerler ve işçiler kapsamaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ilgili tablolarda sunulmuştur. Araştırmanın sonucunda, işyerinde mobbing ile örgüte duygusal bağlılık arasında önemli ve ters yönde bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Psychological violence, psychological terror, harassment, intimidation, suppression are all terms used to describe ''Mobbing'', which means hostile or harassment at workplace, conducted by one or more than one person, targeted at one individual. Despite of being a very old concept, it has only begun to be defined recently, mobbing is a contagious illness which brings many negative consequences to the organization, and one of these consequences is undoubtedly related to the employee's attachment. Affective commitment refers to employee's emotional attachment to, identification with, and involvement in the organization. In this research, the relationship between workplace mobbing and affective commitment to the organization is performed to querying entity, Leymann's Mobbing Typology, Allen and Meyer's Affective Commitment Measure have been used. The study was made in Turkey, via surveys implemented over employees working in the municipality of ''Yeşilyurt'' in the city of Malatya, The population of the investigation includes managers in various departments, chiefs, teachers, office staff, engineers, technicians and workers. Findings obtained as a result of the research are presented in the related tables. As a result and as was expected, a significant negative correlation between workplace mobbing and employee's affective commitment to the organization has been determined.