Kedi ve köpeklerde kanser prevalansının retrospektif araştırılması
Retrospective investigation of cancer prevalence in dogs and cats
  1. Tez No: 513481
  2. Yazar: GÖKALP GÜREŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma kedi ve köpeklerdeki kanser prevalansının saptanması ve sonuçların değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma materyalini bir tanesi Ankara, beş tanesi İzmir ilinde olmak üzere toplam 6 farklı veteriner kliniğinin veri kayıtları oluşturdu. Çalışmada incelenen 2693 köpek ve 1787 kediye ait bilgiler ve 130 köpek ve 32 kedinin patoloji raporları çalışmada kullanıldı. 2013 ve 2017 yılları arasında kayıt edilen 5 yıllık süredeki vakalar değerlendirmeye alındı. Araştırma sonucunda incelenen 2693 kayıtlı köpekde kanser oranı % 4,83 belirlenirken bu oran 1787 adet kedi de % 1,79 olduğu gözlendi. Köpeklerde en sık karşılaşılan kanser türü %20 oranı ile adenokarsinom olduğu tespit edildi. Otuziki adet kedide en sık görülen kanser türü ise 7 adet (%21,88) ile fibrosarkom olduğu ortaya konuldu. Kanser tehşisi konulan köpeklerde gruplandırması yapıldığında 2-5 yaş arasında 19 tane (%14,62); 6-9 yaş arasında 51 tane (%39,23); 10 yaş ve üzerinde 60 tane (%46,15) olduğu gözlendi. Köpeklerin yaş ortalamasının ise 8,91 olduğu tespit edildi. Kedilerde 6-9 yaş grubu 15 adet (%47,00) ile en çok kanser görülen grup oldu. Sonuç olarak tümörlerin köpek ve kedilerde önemli medikal bir sorun olduğu ve tüm tümör tiplerinin yaşa bağlı olarak artış gösterdiği sonucuna varıldı. Elde edilen bazı bulgular genel hatları ile önceki çalışmalarla uyum göstermiş bazıları ise mevcut literatür ile karşılaştırılamıyacağı anlaşılmıştır. Ülkemizde kedi ve köpeklerde gözlenen kanser vakalarının kayıt altına alınması, kayıtların analiz edilerek ulusal düzeyde kanser prevalansı ve insidansının ortaya konulmasının veteriner kanser alanına önemli katkılar sağalyacağı kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to evaluate prevalence and outcome of cancer in dogs and cats Data records of a total of 6 various veterinary clinics, located one in Ankara and 5 in Izmir, composed the study materials. Details of 2693 dogs and 1787 cats and pathology reposts of 130 dogs and 32 cats were used in the study. Cases recorded for 5 years duration from 2013 to 2017 were included in the evaluation purposes. At the end of the study, 2693 dogs and 1787 cats evaluated, the cancer rate was 4,83% in dogs and 7,1% in cats, respectively. The frequently observed cancer type was adenocarcinoma with 20% rate. In 32 cats the most often seen cancer type was fibrosarcoma in 7 cats (21.88%). When dogs having cancer grouped it was observed that 19 dogs were at the ages of 2-5 years (14,62%); 51 dogs at the ages of 6-9 years (39,23%); 60 dogs at the age of 10 years and over (46,62%). The mean age of dogs was 8,91 years. In feline group 15 cats at the 6-9 years of age (47,00%) was the most common cancer onserved group. In conclusion, it was observed that tumors in cats and dogs were significant medical issue and all tumor types showed increase with respect to age. Data generated here displayed similarity to previous studies however it was understood that some data could not be compared to current literatüre. Recording cancer cases in dogs and cats in Turkey, determination of cancer prevalance and incidence at nationwide scale by analyzing of records may provide valuable contribution