1-7 yaş arası sağlıklı çocuklarda 25-oh vitamin d düzeyleri ve buna etki eden faktörlerin belirlenmesi
25-oh vitamin d levels in healthy children aged 1-7 and determining the effective factors
- Tez No: 513498
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMUT EKİCİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
1-7 YAŞ ARASI SAĞLIKLI ÇOCUKLARDA 25-OH VİTAMİN D DÜZEYLERİ ve BUNA ETKİ EDEN FAKTÖRLERİN BELİRLENMESİ Dr. Pelin KEKEÇ BOSTANCI, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Sivas 2018 D vitamini kemik-mineral metabolizmasında önemli rol alan hormon özellikli yağda eriyen bir vitamindir. D vitamininin en önemli fizyolojik fonksiyonu; bağırsaktan kalsiyum (Ca) ve fosfor (P) emilimini sağlayarak, paratiroid hormon (PTH) ile birlikte Ca/P düzeylerini normal fizyolojik aralıkta tutmak ve böylece en uygun kemik mineralizasyonu, metabolik ve nöromüsküler fonksiyonu sağlamaktır. D vitamini yetersizliği riketsin klinik semptom ve bulguları olmadan, laboratuar olarak D vitamini eksikliği olması olarak tanımlanabilir. Bu çalışmada 1-7 yaş arası sağlıklı çocuklarda D vitamini düzeyini ve buna etki eden faktörleri belirlemektir. Çalışma; 1 Haziran 2016 ile 1 Aralık 2016 tarihleri arasında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniklerine başvuran 12. ayını bitirmiş ve 6 yaşını bitirmemiş sağlıklı çocuklar arasında yapıldı. Çalışma grubuna 102 erkek (% 46,4), 118 kız (% 53,6) olmak üzere toplam 220 çocuk dahil edildi Çalışmaya kronik hastalık öyküsü olan, immün yetmezlik, raşitizm, malnutrisyon, uzun süreli ilaç kullanımı, multivitamin kullanım öyküsü olan, herhangi bir sağlık şikâyeti bulunan çocuklar alınmadı. Avrupa Pediatrik Endokrinoloji Topluluğunun kabul ettiği değerlere göre D vitamini değeri < 20 ng/ml olanlar D vitamini eksikliği, 20-30 ng/ml olanlar D vitamini yetersizliği, > 30 ng/ml olanlar normal olarak değerlendirildi. Katılımcıların; yaş, cinsiyet, gebelik haftası, anne yaşı, anne eğitim düzeyi, annenin çalışma durumu, baba yaşı, baba eğitim düzeyi, babanın çalışma durumu, akraba evliliği, kardeş sayısı, profilaktik D vitamini kullanım süresi, annenin gebelikte multivitamin kullanımı, çocuğun güneşe çıkarılma süresi, evin güneş görme durumu, anne sütü alımı, ailenin aylık gelir düzeyi sorgulandı. Serumda 25(OH) D Vitamini düzeyine bakıldı. Toplam 220 sağlıklı çocukta %51,8 D vitamini eksikliği, %19,0 D vitamini yetersizliği saptandı. Kız çocukların, erkek çocuklardan daha düşük D vitamini düzeyine sahip oldukları bulundu. Anne ve baba eğitim düzeyleri dikkate alındığında; anne eğitiminin çocukların D vitamini seviyesi üzerine etkisinin daha fazla olduğu ve annede eğitim düzeyi arttıkça çocuklardaki ortalama D vitamini değerinin arttığı görüldü. Annenin çalışması veya ev hanımı olmasının, D vitamini düzeyinde sayısal ve kategorik (eksiksik, yetmezlik, normal) olarak herhangi bir farklılığa sebep olmadığı bulundu. Akraba evliliğinin, çocukların matür ve prematür doğum öyküsünün olmasının, anne sütü almasının, yaşadıkları evin güneş görüp görmemesinin D vitamini düzeylerinde sayısal ve kategorik olarak herhangi bir farklılık oluşturmadığı tespit edildi. Aileler gelir düzeyine göre 5 gruba ayrıldı (0-1000 TL, 1001-2000 TL, 2001-3000 TL,3001-4000 TL,4000 TL ve üstü). Oluşturulan gruplar arasında D vitamini düzeylerinde anlamlı farklılık yoktu (İkibin onaltı yılı asgari ücret tutarı brüt; 1647,00TL dir). Annenin gebeliğinde D vitamini takviyesi alması durumunda çocuğun D vitamini seviyesinin normale daha yakın çıktığı ve çocuğun D vitamini profilaksisi alması durumunda (süreden ve dozdan bağımsız olarak) D vitamini eksiksik ve yetmezlik oranının azaldığı, normal düzeyde çıkma oranının ise arttığı görüldü. Çalışmaya alınan çocukların haftalık güneşe çıkma süreleri kıyaslandığında sürenin uzadıkça saptanan D vitamini düzeyinin buna paralel bir artış gösterdiği görüldü. Çocukların yaş grupları açısından D Vitamini düzeyi arasında sayısal ve kategorik olarak herhangi bir farklılık tespit edilmedi. Anne yaşı arttıkça %27 oranında D vitamini kullanma süresi arttı, baba yaşı arttıkça % 13 oranında güneşe çıkarma süresi azaldı, çocuklarda proflaktik D vitamini dozu arttıkça % 18 oranında D vitamini düzeyi normale yakın çıktı. Sonuç olarak; bir altı yaş arası sağlıklı çocuklarada % 51.81 oranında D vitamini eksikliği tespit edilmesi üzerine; D vitamini desteğinin 1 yaş sonrasında, özellikle okul çağı yaş grubunda da devam etmesi ve nutrisyonel olarak çocukların bu konuda desteklenmesi için ulusal politikalar geliştirilmesi kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
25-OH VITAMIN D LEVELS IN HEALTHY CHILDREN AGED 1-7 AND DETERMINING THE EFFECTIVE FACTORS Dr. Pelin KEKEÇ BOSTANCI, Department Of Child Health and Diseases, Sivas, 2018 D vitamins are a vitamins that melt in hormone-specific fat and plays an important role in bone-mineral metabolism. The most important physiological function of vitamin D is; Providing calcium (Ca) and phosphor (P) absorption in the intestine, and keep Ca / P levels in normal physiological range with parathyroid hormone (PTH); thus providing optimal bone mineralization, metabolic and neuromuscular function. D vitamine inadequacy without clinical signs and symptoms of ricetin, can be defined as having vitamin D deficiency in the laboratory. The purpose of this study is to determine the level of vitamin D and the factors affecting it in healthy children aged 1-7 years. This Study was made; between June 2016 and December 2016, the University of Cumhuriyet Medical School Child Health and Diseases Polyclinics. It was studied among healthy children who finished the 12th month and did not finish the 6th year. A total of 220 children, including 102 boys (46.4%) and 118 girls (53.6%) were included in the study group. Children with chronic disease history, immunodeficiency, rickets, malnutrition, long-term drug use, multivitamin use narrative, and children with any health complaints were excluded from the study. According to the values accepted by the European Pediatric Endocrinology Society D vitamine level ˂20 ng / ml D vitamine deficiency, 20-30 ng / ml D vitamin inadequacy, ˃ 30 ng / mL were evaluated as normal. Participants; age, sex, gestational week, mother's age, maternal education level, maternal working status, father's age, father's education level, father's working status, consanguineous marriage, number of siblings, duration of prophylactic vitamin D use, maternal use of multivitamin in pregnancy, , household sun visibility, breastfeeding, monthly income level of the family were interrogated. In the serum,the level of 25 (OH) D Vitamin was measured. In total 220 healthy children, 51.8% D vitamine deficiency and 19.0% D vitamine inadequacy were detected. Girls were found to have lower levels of vitamin D than boys. When the educational levels of parents are taken into account; it was seen that maternal education had more effect on children's vitamin D level and that the average level of vitamin D in children increased as mother's education level increased. Mother who is working or housewife, found no difference in the quantitative and categorical (deficient, inadequate, normal) vitamin D levels. It has been determined that the consanguineous marriage, children having mature and premature birth stories, breastfeeding, seeing the sun in the house where they live. Do not make any difference numerically and categorically in the levels of vitamin D. The families were divided into 5 groups according to income level (0-1000 TL, 1001-2000 TL, 2001-3000 TL, 3001-4000 TL, 4000 TL and above). There was no significant difference in the levels of vitamin D between the groups formed (gross minimum wage in the year 2016 was 1647,00 TL). There was no significant difference in the levels of vitamin D between the groups formed (gross minimum wage in the year 2016 was 1647,00 TL). If the mother gets vitamin D supplementation in her pregnancy, the child's vitamin D level gets closer to normal and if the child gets D vitamine prophylaxis (duration and dose independent) Vitamin D the inadequate and deficient rate is decreased, and seen that the rate at the normal level is increased. When the children, subject of this study, compared the weekly sunbath duration; it was observed that when the duration increase, the level of vitamin D showed an increase parallel to this. There was no difference between the levels of vitamin D in terms of age groups of children, numerically and categorically. As the mother's age increased; the duration of vitamin D use increased by 27%, as father age increased; the time to sun exposure decreased by 13%, as the prolactin D vitamins increased in children; Vitamin D levels were close to normal at 18%. As a result; After a 51.81% D vitamine deficiency was detected in healthy children between one and six years of age, so reached a conclusion that D vitamine supplementation must continue after 1 year of age, especially in the school age group, and national policies must develop to support children nutritionally.