2-18 yaş sağlam çocuklarda D vitamin düzeyini etkileyen faktörler
Factors affecting vitamin D levels in healthy children aged 2-18
  1. Tez No: 937693
  2. Yazar: ASLI ÖZDEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DERYA BULUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Bu çalışma ile hastanemiz Çocuk Polikliniklerine başvuran 2-18 yaş arası sağlıklı çocuklarda 25-hidroksi vitamin D (25(OH)D3) düzeylerinin ve bu düzeyleri etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntemler: Sağlık Bakanlığı Üniversitesi Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Polikliniklerine 1 Mayıs 2023- 15 Haziran 2023 tarihleri arasında başvuran ve son 3 ay içerisinde serum 25-hidroksi vitamin D (25(OH)D3) seviyeleri değerlendirilmiş olan 2-18 yaş aralığındaki 692 sağlıklı çocuğun dosyaları retrospektif olarak incelenmiştir. Çocukların 358'i (% 51.7) kız, 334'ü (% 48.3) erkek olmak üzere toplam 692 çocuk dahil edildi Çalışmadan kronik hastalık öyküsü olan, metabolik ve sendromik hastalığı olan, obezite, malnutrisyon, uzun süreli ilaç kullanımı ve herhangi bir sağlık problemi bulunan çocuklar dışlandı. D vitamini düzeyleri gruplandırılırken AACE'e (Amerikan Klinik Endokrinoloji Derneği Kılavuzu) göre serum 25(OH)D3 düzeyi 30 ng/ml olanlar normal ve >150 ng/ml toksisite olarak kabul edildi. Çocukların öykülerinde yer alan yaş, cinsiyet, başvuru anında kaydedilen boy ve vücut ağırlığı değerleri, boy ve vücut ağırlığı persentil değerleri, VKİ, doğum ağırlığı, doğum haftası, anne sütü alma durumu ve süresi, puberte dönemi evresi, annenin yaşı, annenin eğitim düzeyi ve annenin çalışma durumu, babanın yaşı, babanın eğitim seviyesi ve babanın çalışma durumu, anne-baba arasındaki akrabalık ilişkisi, kardeş sayısı, hastanın multivitamin kullanımı, başvuru tarihi ve mevsimi, ailenin aylık geliri, dışarı çıkma süresi, ölçülen serum D vitamini, kalsiyum (Ca), alkalen fosfataz (ALP) ve fosfor (P) düzeyleri analiz edilmiştir. Bulgular: Toplam 692 sağlıklı çocukta %71.7 D vitamini eksikliği, %22.4 D vitamini yetersizliği saptandı. Erkeklerin ortalama D vitamini düzeyi (17,16±8,05 ng/dl) kızların ortalama D vitamini düzeyine (15,45±7,24 ng/dl) göre anlamlı derecede yüksekti. Kız çocuklarında ciddi düzey D vitamin eksikliği oranı erkek çocuklarına göre fazlaydı (p = 0,003). Okul öncesi dönemdeki (2-6 yaş) çocukların normal D vitamini olgu sayısı daha fazlaydı (p < 0,001). Artan yaş ile D vitamini düzeyi ilişkisine benzer şekilde çocukların puberte evreleri ilerledikçe D vitamini eksikliği artarak evre 5'te ciddi düzey D vitamin eksikliği en yüksek oranda görüldü (p < 0,001). Çocukların anne sütü alım süresi arttıkça D vitamini düzeyinin arttığı tespit edilmişti. Ciddi düzey D vitamini eksikliği olanlarda anne sütü alım süresi 14,73±4,95 ay, normal D vitamini olan çocukların anne sütü alım süresi 18,05±4,82 aydır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine 25-hydroxy vitamin D (25(OH)D3) levels and the factors affecting these levels in healthy children aged 2-18 years admitted to the Pediatric Outpatient Clinics of our hospital. Materials and Methods: The files of healthy children aged 2-18 years who were admitted to the Pediatric Outpatient Clinics of the Ministry of Health University Ankara Atatürk Sanatorium Training and Research Hospital between May 1, 2023 and June 15, 2023 and whose serum 25-hydroxy vitamin D (25(OH)D3) levels were evaluated in the last 3 months were retrospectively analyzed. A total of 692 children, 358 (51.7%) girls and 334 (48.3%) boys were included. Children with a history of chronic disease, metabolic and syndromic disease, obesity, malnutrition, long-term drug use and any health problem were excluded from the study. Vitamin D levels were grouped as follows: < 20 ng/ml was considered as vitamin D deficiency (< 5 ng/ml as severe, 5-10.9 ng/ml as moderate, 11-19.9 ng/ml as mild), 20-30 ng/ml as vitamin D insufficiency and > 30 ng/ml as normal. Age, gender, height and body weight values recorded at the time of admission, height and body weight percentile values, birth weight, birth week, breastfeeding status and duration, stage of puberty, mother's age, mother's education level and mother's employment status, father's age, The educational level and employment status of the father, consanguinity between the parents, number of siblings, multivitamin use, date and season of admission, monthly income of the family, time spent outdoors, measured serum vitamin D, calcium (Ca), alkaline phosphatase (ALP) and phosphorus (P) levels were analyzed. All data obtained within the scope of our study were transferred to SPSS software for statistical analysis and the results were interpreted and evaluated. Results: In a total of 692 healthy children, 71.7% were vitamin D deficient and 22.4% were vitamin D insufficient. The mean vitamin D level of boys (17.16±8.05 ng/dl) was significantly higher than the mean vitamin D level of girls (15.45±7.24 ng/dl). The rate of severe vitamin D deficiency was higher in girls than in boys (p = 0.003). Children were divided into 3 groups according to their ages. It was observed that children with severe vitamin D deficiency in the adolescent age group (13-18 years) were more common than preschool (2-6 years) and school-age (7-12 years) children. Preschool children had more cases of normal vitamin D status (p < 0.001). Children were evaluated in 5 stages according to Tanner puberty stages. Similar to age, vitamin D deficiency increased as the stages of puberty progressed and severe vitamin D deficiency was observed at the highest rate in stage 5 (p < 0.001). It was found that vitamin D levels increased as the duration of breast milk intake increased. The duration of breast milk intake was 14.73±4.95 months in children with severe vitamin D deficiency and 18.05±4.82 months in children with normal vitamin D levels.