Tekrarlayan hışıltısı olan çocuklarda atak sırasında bakılan vitamin d düzeyinin virüs enfeksiyonu ve atak ağırlığı ile ilişkisinin değerlendirlmesi
Evaluating the relation between serum vitamin d level, viral infection and severity of exacerbations in children with recurrent wheezing attacks
- Tez No: 435466
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU ERGE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu çalışmada tekrarlayan hışıltısı olan çocuklarda atak sırasında bakılan vitamin D düzeyinin virüs enfeksiyonu ve atak ağırlığı ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Bu çalışmaya 12-60 ay arası son bir yılda üç veya daha fazla hışıltı atağı geçiren 52 hasta çocuk ve hasta grubuna benzer yaş ve cinsiyet dağılımı olan 54 sağlıklı çocuk alındı. Çalışmaya alınan hışıltılı çocukların, sosyodemografik bilgileri, çevresel koşulları, hışıltı atak ağırlığı, hışıltı atağı sırasında verilen tedaviler; kontrol grubunun da sosyodemografik bilgileri ve çevresel koşulları kaydedildi. Hasta ve kontrol grubundan 25(OH)D3, kalsiyum, fosfor, alkalen fosfataz ve parathormon bakılabilmesi için biyokimya tüpüne 2cc kan örneği alındı ve biyokimya laboratuarında çalışıldı. Hasta grubundan nazofarengeal viral sürüntü örneği alındı ve PCR yöntemi ile çalışıldı. İstatistiksel değerlendirmede ki-kare, t testi, Mann Whitney U, Kolmogorov-Smirnov testi; değişkenlerin birbiriyle olan korelasyonlarını incelemek için ise Spearman korelasyon testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to evaluate the relation between vitamin D level and virus infection and severity of exacerbation in children with recurrent wheezing attacks. Materials and methods: 52 patients between 12-60 months age, with recurrent three or more wheezing attacks per year and 54 healthy children with similar age and gender distribution involved in this study. For children with wheezing attacks, sociodemographic data, environmental conditions, severity of wheezing exacerbations, the treatments performed during attacks and for the control group sociodemographic information and environmental conditions were recorded. In both patient and control groups for 25(OH)D3, Calcium, Phosphor, Alkaline phosphatase and parathormone levels, 2cc blood samples in biochemistry blood tubes were acquired and analyzed in biochemistry laboratory. Nasopharyngeal virus swab samples also were acquired and analyzed with PCR technique. For statistical analysis chi-squared, t test, Mann Whitney U and Kolmogorov-Smirnov tests and for evaluation of the correlation between variables Spearman correlation test were utilized.