Doğum şekli ve maternal bağlanmaya etki eden faktörlerin incelenmesi
Investigation of mode of delivery and factors affecting maternal attachment
- Tez No: 513503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YURDAGÜL YAĞMUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Doğum şekli ve maternal bağlanmaya etki eden faktörlerin incelenmesidir. Materyal Metot: Araştırma kesitsel türde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Malatya ilinde bulunan yedi ASM'de kayıtlı, doğum sonu ilk altı ay içinde olan 1394 kadın oluşturmuştur. Örneklemi ise doğum sonu ilk altı ay içinde olan 301 kadın oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında bilgi formu ve maternal bağlanma ölçeği (MBÖ) kullanılmıştır. Veriler, tanımlayıcı istatistik, bağımsız gruplarda t testi, One Way ANOVA, Kruskal Wallis, Mann Whitney U, Ki Kare testi ve Cronbach Alfa güvenirlik analiz testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya alınan annelerin yaş ortalaması 29.4±0.2 bulunmuştur. Annelerin %55.5'inin sezaryen doğum yaptığı saptanmıştır. Doğum şekli ile MBÖ puan ortalaması arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Aim: The study aims to investigate mode of delivery and factors affecting maternal attachment. Material and Method: This is a cross-sectional research. The study population consisted of 1394 women who were in the first six months of postpartum and registered at seven family health centers in the Province of Malatya, Turkey. The sample consisted of 301 women, who were in the first 6 months of postpartum. Information form and Maternal Attachment Inventory (MAI) were used for data collection. Data were assessed using descriptive statistics, t-test in independent groups, One Way ANOVA, Kruskal Wallis, Mann Whitney U, Chi Square test and Cronbach's Alpha reliability analysis test. Results: It was determined that 55.5% had a cesarean section. There was no statistically significant difference between the mode of delivery and the mean MAI scores (p>0.05).