Kırsal alanda turizm öncelikli planlamanın geleneksel dokuya etkileri; Nevşehir ili kırsal koruma alanları imar planlarındaki değişimler
The effects of tourism priority planning in rural areas on traditional pattern; changes development plans in rural protection areas of Nevsehir
  1. Tez No: 513520
  2. Yazar: FATMA ALTUNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÇALIŞIR HOVARDAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Dünyanın en güçlü ekonomik sektörlerinden biri olan, doğal, tarihi ve kültürel çok çeşitli değerlerle beslenen turizm sektörü, özellikle yerel sosyo-mekansal değerlerin ve doğal çevrenin büyük oranda korunduğu kırsal yerleşimlerde kalkınmanın hızlanması için önemli bir sektör olarak karşılık bulmuştur. Ülkemizde de özellikle son yıllarda hem kır-kent arasında artarak süregelen gelişmişlik farklarının azaltılması, hem de doğal, tarihi ve kültürel değerlerin korunması ve geliştirilmesi için turizm büyük önem kazanmıştır. Kırsal yerleşimlerin korunması ve geliştirilmesinde ulusal düzeyde gerçekleştirilen program ve stratejilerin birçoğu turizm sektörünü özellikle planlama ve uygulama sürecinin merkezinde değerlendiren bir yaklaşıma sahiptir. Bu çalışma kırsal alandaki turizm öncelikli planlamanın geleneksel dokuya etkilerini Nevşehir ili içinde yer alan kırsal yerleşimlerde değerlendirmeyi amaçlanmaktadır. Özellikle 1970li yıllarda başlayan ve artan bir ilgiyle devam eden turizm öncelikli planlama sürecinin geleneksel dokuya etkisi, geleneksel dokunun il düzeyinde belgelenmesi ve koruma amaçlı imar planları süreci, bu sürecin geleneksel dokuya fiziki, sosyo-kültürel ve ekonomik etkileri bağlamında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The tourism sector, which is one of the most powerful economic sectors in the world, nourished with a wide range of natural, historical and cultural values, has found itself as an important sector for accelerating development especially in rural settlements where local socio-spatial values and natural environment are preserved. Tourism has gained great importance in our country especially in recent years both for decreasing the increasing developmental distinctions between rural and urban areas and for protecting and developing natural, historical and cultural values. Many of the programs and strategies implemented at the national level in the protection and development of rural settlements have an approach that assesses the tourism sector in particular at the center of the planning and implementation process. This study aims to evaluate the effects of tourism priority planning in the rural area on the traditional pattern in the rural settlements in Nevşehir province. In particular, the process of tourism priority planning process, the traditional touching provincial level documentation and conservation development plans, which started with increasing interest in the 1970s, was dealt with in the context of the physical, socio-cultural and economic effects of this process.