Sulu ortamdan astrazon yellow 5gl boyar maddesinin fenton ve UV/H2O2 prosesleri ile gideriminin Taguchi metodu kullanılarak optimizasyonu
Optimization of removal of astrazon yellow 5gl dye material from aqueous media by fenton and UV/H2O2 processes using taguchi̇ method
  1. Tez No: 513541
  2. Yazar: NESLİHAN ERAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA ERENTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İşlemler ve Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, Astrazon Yellow 5gl(AY5GL)boyar maddesinin fenton ve UV/H2O2 oksidasyon prosesleri ile giderimi araştırılmıştır. Optimizasyon metodlarından Taguchi metodu kullanılarak en uygun koşullar belirlenmiştir. Oksidasyon prosesine pH, demir (Fe2+), hidrojen peroksit (H2O2), boyar madde konsantrasyonu ve UV lamba gücünün etkisi araştırılmıştır. Taguchi metodu ile belirlenen optimum koşullar fenton prosesi için; boya konsantasyonu:100 ppm, Fe2+:1,5 mmol, H2O2:40 mmol ve pH:3,5'dur. Fenton prosesi ile boya bozunma kinetiği dört farklı kinetik model ile incelenmiştir. UV/H2O2 prosesi için ise optimum koşullar; boya konsantrasyonu:100 ppm, H2O2:25 mmol, lamba gücü:18X3 Watt ve pH:3,5'dur.Optimum koşullar altında yapılan deneylerde fenton prosesi için renk giderim yüzdesi; %98,7ve KOİ %80,4iken UV/H2O2 prosesinde renk giderim yüzdesi %99,99 ve KOİ %81,4 olarak gözlemlenmiştir. AY5GL boyar maddesinin gideriminde, UV/H2O2 oksidasyon prosesinin Fenton oksidasyon prosesinden daha etkili olduğu belirlenmiştir. Fenton prosesi ile AY5GL boyar madde gideriminin ikinci derece kinetik model ile uyumlu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the removal of Astrazon Yellow 5gl (AY5GL) stain by fenton and UV/ H2O2 oxidation processes was investigated. Optimal conditions were determined by using Taguchi method from optimization methods. The effects of pH, iron (Fe2+), hydrogen peroxide (H2O2), dye concentration and UV lamp power on the oxidation process were investigated. The optimum conditions determined by the Taguchi method are for the fenton process; dye concentration: 100 ppm, Fe2+: 1.5 mmol, H2O2: 40 mmol and pH: 3.5. The dye dissociation kinetics with the Fenton process were investigated with four different kinetic models. Optimum conditions for UV/H2O2 process; dye concentration: 100 ppm, H2O2: 25 mmol, lamp power: 18X3 Watt, and pH: 3.5. The percentage of color removal for the fenton process in experiments under optimal conditions was; 98.7% and COD 80.4%, respectively. The percentage of color removal in the UV/ H2O2 process was 99.99% and the COD 81.4%. It has been determined that the UV/ H2O2 oxidation process is more effective than the Fenton oxidation process in the removal of AY5GL stain. The Fenton process has been found to be compatible with the second order kinetic model of AY5GL stain.