Sarkoidozlu hastalarda 6 dakika yürüme testi, yorgunluk değerlendirme skalası ve mmrc dispne skorunun hastalığın klinik bulgusuyla korelasyonu
The correlation of 6 minutes of walking test, fatigue assessment scale and mmrc dyspnea score with clinical situation of disease
- Tez No: 513555
- Danışmanlar: UZMAN DR.HATİCE TÜRKER, DR. BİRSEN OCAKLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Süreyyapaşa Göğüs Kalp Damar Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Yorgunluk yakınması olan sarkoidozlu hastalarda 6 dakika yürüme testi mesafesi ve FAS skorunun karşılaştırılması Yöntem: Prospektif klinik çalışma Yer: T.C.S.B. Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi 1. Göğüs Hastalıkları Kliniği Hastalar: Sarkoidoz tanılı hastalar telefon ile aranarak evlerinden çağrıldı. Yorgunluk şikayeti olan hastalar çalışmaya alındı. Demografik özellikleri kaydedildi. 6 dakika yürüme testi mesafesi ile hasta yaşı, BMI, serum Ca, ACE, arter kan gazı Ph, Pco2, spo2, hemoglobin, hemotokritcinsiyet, hastaların radyolojik evre, tedavi alıp almaması, FAS skoru, MMRC dispne skoru ile kıyaslandı. FAS toplam skoru ile cinsiyet, tedavi alıp almaması, MMRC, DLCO, 6 dakika yürüme testi mesafesi ile kıyaslandı. Bulgular: Olguların 6 dakika yürüme testi mesafesi 461.4 metre idi. Sağlıklı erişkinlerin yürüme mesafesi ile uyumlu idi. 6 dakika yürüme testi mesafesi ile FAS toplam skoru,MMRC anlamlı korelasyon saptanmadı. FAS toplam skoru 22.1(yorgun) idi. FAS toplam skoru ile MMRC dispne skoru, hastaların tedavi alıp almaması, DLCO ile korele olarak saptandı. Sonuç: Yorgunluk yakınması olan sarkoidoz tanılı hastalar 6 dakika yürüme testi mesafesi sağlıklı erişkin ile uyumlu bulunurken, FAS toplam skoru ile uyumludur.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the 6-min walk test distance and FAS score in sarcoidosis patients with fatigue. Method: A prospective clinical study Location: T.C.S.B. Süreyyapaşa Chest Diseases and Chest Surgery Training and Research Hospital 1st Chest Diseases Clinic Patients: Patients with sarcoidosis were called from their homes by telephone. Patients with fatigue complaints were included in the study. Demographic characteristics were recorded. Patient age, BMI, serum Ca, ACE, arterial blood gas Ph, Pco2, spo2, hemoglobin, hematocrit, sex, radiological stage, treatment with FAS score, MMRC dyspnea score were compared with 6 min walking test distance. FAS total score was compared with gender, whether to receive treatment, MMRC, DLCO, 6-minute walking test distance. Results: The 6-minute walk test distance was 461.4 meters. It was compatible with walking distance of healthy adults. FAS total score, MMRC significant correlation was not detected with 6 min walk test distance. The FAS total score was 22.1 (tired). FAS total score and MMRC dyspnoea score, whether patients received treatment or not were correlated with DLCO. CONCLUSION: Patients with sarcoidosis with fatigue were found to be compatible with healthy adults while the 6-min walk test distance was consistent with the FAS total score.