Sarkoidozlu hastalarda inspiratuar kas eğitimi ve üst ekstremite ve gövde ile kombine solunum egzersizlerinin etkisi
The effect of inspiratory muscle training and breathing exercises combined with upper extremity and trunk in patients with sarcoidosis
- Tez No: 675804
- Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Sarkoidozlu hastalarda inspiratuar kas eğitimi ile üst ekstremite ve gövde egzersizleriyle kombine uygulanan solunum egzersizleri eğitiminin alt ve üst ekstremite egzersiz kapasitesi, solunum fonksiyonları, solunum kas kuvveti, periferik kas kuvveti, dispne, yorgunluk, anksiyete, depresyon, kognitif fonksiyon, günlük yaşam aktiviteleri, fiziksel aktivite düzeyi, yaşam kalitesi, uykululuk durumu üzerine etkisini karşılaştırmaktır. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Göğüs Hastalıkları ABD'na başvuran sarkoidoz hastalarından çalışmaya alınma kriterlerine uyan 24 gönüllü randomizasyon sonrası iki gruba ayrılarak çalışmaya dahil edildi. Bir gruba inspiratuar kas eğitimi(İKE) diğer gruba üst ekstremite ve gövde egzersizleriyle kombine uygulanan solunum egzersizleri uygulandı. Hastalar 8 hafta boyunca günde 2 kez 15'er dk eğitimlerini uyguladılar. Eğitim öncesi ve sonrası egzersiz kapasitesi 6 dakika yürüme testi(6DYT), 6 dakika step testi(6DST), 6 pegboard ring testi(6DPBRT), solunum fonksiyonları, solunum kas kuvveti, dispne hissi Modifiye Medical Research Council(mMRC) dispne skalası, periferik kas kuvveti, yorgunluk hissi Yorgunluk Şiddet Ölçeği(YŞÖ), anksiyete ve depresyon durumu Hastane Anksiyete Depresyon Skalası(HAD-S), fiziksel aktivite Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu(IPAQ-S), günlük yaşam aktiviteleri London Chest Günlük Yaşam Aktiviteleri Anketi(LCADL), yaşam kalitesi St.George Solunum Anketi(SGRQ), kognitif fonksiyon Montreal Bilişsel Değerlendirme Ölçeği(MOCA), uyku durumu Epworth Uykululuk Ölçeği(ESS) ile değerlendirildi. Her iki grubun fonksiyonel egzersiz kapasitesi ve solunum parametreleri benzer artışlar gösterdi(p>0.05). İKE grubunun inspiratuar(p=0.001) ve ekspiratuar kas kuvveti(p=0.010), solunum frekansı(p=0.039), depresyon durumu(p=0.045) diğer gruba göre anlamlı iyileşme gösterdi ve SGRQ etki parametresi skoru(p=0.017), toplam skoru(p=0.039) diğer gruba göre anlamlı artış gösterdi. Dispne, yorgunluk, anksiyete, kognitif fonksiyon, günlük yaşam aktiviteleri, periferik kas kuvveti, fiziksel aktivite ve uyku durumu her iki grupta benzer iyileşmeler gösterdi. İKE sarkoidozlu hastalarda etkili tedavidir. Diğer eğitimin etkinliği daha azdır, sonraki çalışmalarda uzun süreli eğitim yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In patients with sarcoidosis, inspiratory muscle training and breathing exercises combined with upper extremity and trunk compare the effects on upper and lower extremity exercise capacity, respiratory functions, respiratory muscle strength, peripheral muscle strength, dyspnea, fatigue, anxiety, depression, cognitive function, daily living activities, physical activities level, quality of life and sleepiness state. The twenty four patients diagnosed as sarcoidosis randomly divided into two training groups in the clinic follow up Istanbul Univercity-Cerrahpasa, Cerrahpasa Medical Faculty Chest Diseases were included in the study. One group was given inspiratory muscle training(IMT). The other group was applied breathing exercises combined with upper extremity and trunk exercises. The patients practiced 15 minutes twice a day for 8 weeks. Before and after training were evaluated exercise capacity 6 minutes walk test(6MWT), 6 minutes stepper test(6MST), 6 minutes pegboard ring test(6MPBRT), respiratory functions, respiratory muscle strength, dyspnea sensation Modified Medical Research Council(mMRC) dyspnea scale, peripheral muscle strength, fatigue sensation Fatigue Severity Scale(FSS), anxiety and depression status Hospital Anxiety and Depression Scale(HAD-S), physical activity International Physical Activity Questionnaire Short Form(IPAQ-S), activities of daily living London Chest Activities of Daily Living Questionnaire(LCADL), quality of life St.George's Respiratory Questionnaire, cognitive function Montreal Cognitive Assessment(MOCA) and sleep status with the Epworth Sleep Scale(ESS). Functional exercise capacity and respiratory parameters of both groups showed similar increases(p>0.05). Inspiratory(p=0.001) and expiratory(p=0.010) muscle strength, respiratory frequency(p=0.039), depression status(p=0.045) SGRQ(p=0.039) of the IMT group showed significant improvement compared to the other group, and SGRQ effect parameter score(p=0.017), total score(p=0.039) showed a significant increase compared to the other group. Dyspnea, fatigue, anxiety, cognitive function, activities of daily living, peripheral muscle strength, physical activity and sleep status showed similar improvements in both groups. IMT is more effective treatment for sarcoidosis. The other exercises is less. Long-term training should be done in subsequent studies. Two trainings contribute to the recovery of patients with sarcoidosis.