Sarkoidozlu hastalarda tek ve çift bacak egzersizeğitiminin egzersiz kapasitesi ve yorgunluk üzerineetkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of one-legged and two-legged exercisetraining on exercise capacity and fatigue in patients withsarcoidosis
- Tez No: 896849
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKŞEN KURAN ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş: Sarkoidoz interstisyel akciğer hastalıkları (İAH) grubu içerisinde yer alan, inflamatuar, granülomatöz, çoklu organ tutulumu ile seyreden restriktif bir akciğer hastalığıdır. Amaç: Bu çalışma, evre 2-3-4 pulmoner sarkoidozlu hastalarda tek ve çift bacak bisiklet egzersizinin egzersiz kapasitesi, yorgunluk, kas kuvveti ve yaşam kalitesi üzerindeki etkilerini karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Yöntem: Evre 2-3-4 Pulmoner Sarkoidoz tanılı 26 katılımcı randomize olarak tek bacak bisiklet egzersizi grubu (n=13) ve çift bacak bisiklet egzersizi grubu (n=13) olmak üzere ikiye ayrılarak, 8 hafta boyunca süren egzersiz eğitimine dahil edildi. Her iki gruba da haftada 2 gün 40'ar dakika süre ile bisiklet egzersizi eğitimi verildi. Egzersiz eğitimi öncesinde ve sonrasında katılımcılar, 6 Dakika Yürüme Testi (6 DYT), Artan Hızda Mekik Yürüme Testi (AHMYT), Endurans Mekik Yürüme Testi (EMYT), Yorgunluk Değerlendirme Ölçeği (YDÖ), Çok Boyutlu Yorgunluk Envanteri (ÇYE), Leicester Öksürük Anketi (LÖA), kan laktat seviyesi, St. George Solunum Yaşam Kalitesi Anketi (SGRQ), Medical Research Council Skalası (MRC) ve Hand Held Dinamometre (kuadriseps, tibialis anterior, gastrosoleus) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Sarcoidosis is a restrictive lung disease within the group of interstitial lung diseases (ILDs) characterized by inflammatory, granulomatous involvement of multiple organs. Objective: This study aims to compare the effects of one-legged and two-legged cycling exercises on exercise capacity, fatigue, muscle strength, and quality of life in patients with stage 2-3-4 pulmonary sarcoidosis. Method: Twenty-six participants diagnosed with stage 2-3-4 pulmonary sarcoidosis were randomly divided into two groups: the one-legged bicycle exercise group (n=13) and the twolegged bicycle exercise group (n=13), and they were included in an 8-week exercise training program. Both groups received bicycle exercise training for 40 minutes, twice a week. Participants were evaluated before and after the exercise training using the 6-Minute Walk Test (6 MWT), Incremental Shuttle Walk Test (ISWT), Endurance Shuttle Walk Test (ESWT), Fatigue Assessment Scale (FAS), Multidimensional Fatigue Inventory (MFI), Leicester Cough Questionnaire (LCQ) blood lactate levels, St. George's Respiratory Questionnaire (SGRQ), Medical Research Council Scale (MRC), and Handheld Dynamometer (quadriceps, tibialis anterior, gastrosoleus).