Çocuk resimleri ve expresif resimlerin renk armonileri açısından karşılaştırılması
  1. Tez No: 51357
  2. Yazar: SERAP KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
III ÖZET Çocuk resimleri ve expresif resimlerin görsel açıdan; Özellikle renk kullanımları.armonileri açısından benzerlikler taşıdığı düşünülebilir.Acaba resimler arasında gerçekten benzerlikler var mıdır? Benzerliği yaratan öğeler nelerdir?Bu araştırılmaya çalışılır. Bu çalışmada benzerliklerin ve ayrılıkların neler olduğu örneklerle ortaya çıkarılmak istenmiştir.Çocuk Resimleri ve Exspresif resimlere bakıldığında çocuk ve sanatçı yaratılıcıkta aynı yollardan geçerler. Algılar.imgeler yaratır.bu imgeleri imgelemler haline getirir.semboller ve mecazlar oluşturarak bizlere kendilerinin içlerinde oluşturdukları etkileri resimleriyle aktarırlar.Çocukta imgeler çok olmasada, çekirdek halinde yaratıcılık, aynı aşamalardan geçer. Çağın değişmeleriyle yalnız kalan insanların, kendilerini anlatma çabaları ile dünyayı tanımaya çalışarak.kendini dünyaya ifade etmeye çalışan çocuklar arasında benzerlik görülür.Fakat çocuğun bu çabalarında sanatsal bir kaygıdan söz edilemez. Çocuk kendisini ifadede bizlerin anladığı anlamda güzelliği ve çirkinliğiyle ilgilenmez.Sanatçı ile teknik yönden ayrıdır,çocuk kuralları bilmeden kaygılar taşımadan yaratır, çizer. Çocuk resimleri ve expresyonizm renk olarak karşılaştırıldığında ikisinde de canlı renklerin hakimiyeti göze çarpar. Kromalar yüksek kullanılarak duygular en şiddetli renklerle anlatılır.Armonilerde kırmızı- mavi-sarı yada turuncu-yeşil-mor gibi 3'lü armonilerle.sarı yeşil-kırmızı mor-mavi,sarı-kırmızı - turuncu-mor gibi 4'Iü armoniler ağırlıkta kullanılmıştır.Kontrastlıklarda komplementler kontrastlıklarına rastlanır.IV Renk kullanımında expresif ressamlar ve çocuklar oldukça benzerler;yoğun boya tabakaları.kendilerini ifadede spontan çalışmalar.renklerin fazla karıştırılmadan kromaları yüksek kullanılmaları hep aynı etkiyi yaratır. Kendini anlatmada hızlı bir duygu akışı ve dışavurum vardir.Expresif sanatçılar en yalın şekilde kendilerini anlatabilmekte çocuk resimlerinden yararlanmışlar, hatta kendi çocukluk resimlerini bile gelişme açısından incelemişlerdir. Sonuç olarak denilebilir ki çocuk resimleri ile expresif resimler arasında benzerlikler vardır.Çocuk resimleri tasar öge ve ilkeleri açısından expresifle benzerlik göstermesede.özellikle üç'lü ve dörtlü armonilerde benzerdirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT From visional point of the view.expecrally the way of using colours and harmonies, we can think that, childrens paintings and exspressonist paintings have many similarites. Is there any similarity between them? If there is what are the main paints that establrshes similarity. In this work, similarities and differences between children's paintings and expressionist paintings have been tired to watch out. When you look at children's and paintings and expressive ones, child and artist, both use the some ways. They both creat perceptions, images and then turn these images to imaginatrons. They translate effects which are inside their souls by making symbols and figures. Athough there is not very clear images in children's paintings, creativeness on the beginning passes the same stoges. By the time, human find themselves more individuelized word and try to express themselves. On the other hand a child try to express him\her self as he\she is a beginner, of the life. We can say that there are some similarities between them, although children's efforts have not any artistic care. When he\she express hirmherself, child doesn't care about the beauties and disfigurements.aport from our comment. In the beautres and disfigurements, aport from our comment. In the technic way.artist is different; child craet or draw without knowing rules.having cares. When you compare children's paintings and expressionist's as colour, we see that they both like to use live colours, more. By using high choromas, emotions are expressed with most effective colours. In theVI hormonies, we see triple harmonies like red-blue-yellow or orange-green- purple or quartette harmonies like yellow green - orenge - redpurple - blue, yellow - red - orange - purple. We see opposite contrasts. In the usingof colour, expressive painters and children are almost similar;compact paint folds, spontane works while express themselves, using of colours without mony mixing (high chromated) are always create same effect; On expressing themselves there is quick translate of emotron and expression. Expressive artist, benefit from children's paintings to express themselves more simple even they analyse their paintings which are painted by them when they are children. As a result, we can say that childiren's paintings and expressive paintings have some similarities. Althugh there are not many similarities about project rules and parts, there are similarities especrally on triple and quartette hormonies.