Türk resim sanatında ekspresyonist etkiler
- Tez No: 51356
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NUMAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Vİ ÖZET Sanatçının sanatta tekdüzeliğe karşı olan tutumu, onu sürekli yeni atılımlara götürmüştür. Yöntem ve dilin belirlenmesi ile birlikte bu olgu, kişisel dilin biçim kazanmasına yardımcı olmuştur. Çağımızda Ekspresyonizm, Romantizmin yerini almıştır. Nasıl plastik düşünceyle (neyi ifade edeceğini değil de nasıl ifade edeceğini ve bunun kurallarını arayan) Empresyonizm, Klasisizmi devam ettiriyorduysa, Ekspresyonizm de nasılı değil, neyi ifade edeceğini düşünüp bunun insan ruhunun çeşitli halleri olduğunda karar kılarak içe dönük Romantizmi izlemiştir. Zaman geçtikçe kendini daha da geliştiren Türk resim sanatı, ekspresyonist anlayışı benimseyerek henüz yenilikleri kabullenmesi kolay olmayan ülkemiz sanat ortamında yalnızca kendi sanatsal doğrularının doğrultusunda, duraksamadan ilerlemeyi bilmiştir. Bu anlayışa sahip sanatçılar dışavurumcu bir tavırla resimlerinde, somut gerçekleri, toplumsal olayları ve insanın kaygılarını anlatma çabasına girmişlerdir. Bu öğelerle biçimlendirilen eser, insanın dış gerçeklik karşısında duyduğu heyecanların (korku, nefret, acı vb.) görselleşmesini sağlamıştır.Vİİ Resimlerin konusunu insanın tepkisini dışavurması sonucunda belirlediği ve biçimlendirdiği şeyler oluşturmuştur, insanda varolan kaygıyların, hem resmin konusu ile bağlantısı kurulurken, hem de ekspresyonist anlayışın gerçekleştirilmesini sağlayan plastik unsurların açıklanılmasına çalışılmıştır. Bu çalışmada, Türkiye'deki sanat dünyasına yeni bir soluk, yeni bir boyut getiren ekspresyonist tavır araştırılırken, sanatçıların çalışmalarıyla sanat tarihinden seçilen örnekler sunularak aralarında bağlantı kurulması kararlaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
viii ABSTRACT The approach assumed by an artist against the monotony prevailing in the art, has always launched him into new initiatives. This fact, upon the emergence of methods and language, has assisted the personal language in taking a certain shape. In our age, the Expressionism has taken the place of Romantism, just as the Impressionism has maintained the classacism by means of a plastic manner of thought (searching for the rules of how to express the ideas instead of searching for the ideas to be expressed), also the Expressionism which considered the ideas to be expressed instead of searching for the rules of how the express ideas and judged that these were the different behaviours of man's soul, has followed the introverted Romantism. The Turkish painting art which has gradually become more progressive, by adopting the new understanding of Expressionism and within the art atmosphere of our country for which it is not so easy to adopt the novelties, completed its improvement phase without giving any stop in the direction of its artistic concept Those artists who foster such an understanding, by assuming an expressionist behaviour, have devoted themselves to explain the concrete facts, social topics and the worryness of people in their paintings. The painting art which took its real shape by such factors, has served to visualize the emotions (fear, hate, pain, etc) felt by the men when they came across with the actuality of the society.IX The them as of paintings are created by the objects which were defined and took a shape upon the expression of reactions felt by the human, while establishing a relation between the them as of paintings and the worryness felt by the humans, also many efforts has been spent with a view to shed a light on the plastic elements that have enabled the realization of expressionist concept. During the course of this study, while analysing the expressionist behaviour which has introduced a new dimension and a new color into the world of Turkish paint art, it as decided to establish relations between the arts of artists and the examples selected from the field of art history.