Lineer hızlandırıcıda yoğunluk ayarlı X ışınlarının göreceli doz dağılımlarının iki boyutlu dizilimli iyon odaları ve gafkromik filmler yardımıyla doz ve konum analizleri bakımından karşılaştırılması
The comparison of dose distributions of intensity modulated X-rays in linear accelerators using two-dimensional ion chambers and gafchromic films by doz and position analysis
- Tez No: 513598
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİNA TUNÇEL, DR. AYSUN İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi (YART) tekniği günümüz modern kanser tedavisinde iyonize edici radyasyon tekniği olarak önemli bir yer almaktadır. YART tekniği X ışın enerjili çoklu alt alanlardan oluşur. YART ve geleneksel tekniklerdeki hedef hacimde tanımlanan doz tamamen aynı olmakla birlikte, YART tekniğinin temel amacı öncelikle çevre sağlam dokulardaki dozu azaltmaktır. Lineer Hızlandırıcının konvansiyonel kalite kontrol testleri ve kalite temininin yanı sıra YART bazlı ek tavsiyeler de bulunmaktadır. Bu çalışmada, Elekta marka Synergy Platform model Lineer hızlandırıcı cihazında elde edilecek yoğunlukları ayarlanmış 6 MV enerjili X ışınlarının rölatif doz dağılımları incelendi. Dozimetrik işlemler için iba marka MatriXX iki boyutlu dizilimli (2D) iyon odalarıyla çalışan OmniPro yazılımı destekli ölçüm sistemi ve Gafkromik EBT3 filmler ile Epson marka Expression 11000 XL model ölçüm sistemleri kullanıldı. Doz ve konum analizi metodu olarak 2D gama analizi için OmniPro yazılımı kullanılıp karşılaştırmalar yapıldı. Yapılan tüm kalite kontrol testlerinin sonucunda, Gafkromik EBT3 filmin hem çözünürlüğü hem de düşük maliyetli olması açısından üstün olduğu bulundu. Çalışmalar Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Ünitesi'nde yapıldı.
Özet (Çeviri)
Intensity Modulated Radiotherapy (IMRT) technique is an important ionizing radiation technique in today's modern cancer therapy. The IMRT technique consists of multiple subfields using X-ray energies. Although the dose defined in the target volume in the IMRT and conventional techniques is exactly the same, the main objective of the IMRT technique is primarily to reduce dose in the surrounding robust tissues. Besides the conventional quality control tests and quality assurance of the Linear Accelerator, there are additional recommendations based on IMRT. This study investigated the relative dose distributions of 6 MV energy X rays with the intensities to be obtained in Elekta brand Synergy Platform model linear accelerator. The OmniPro software-based measurement system were used for dosimetric process with Gafchromic EBT3 films by the Epson brand Expression 11000 XL scanner and iba brand Matrixx two dimension array (2D) ion chambers. OmniPro software was used for 2D gamma analysis as a method of dose and position analysis. As a result of all different quality control tests made, Gafchromic EBT3 film was found to be superior both in terms of resolution and inexpensiveness. This study was conducted at the Antalya Training and Research Hospital Radiation Oncology Unit.