Ameliyathane hemşirelerinin delici kesici aletler ile yaralanma durumu, nedenleri ve önlemleri
Needlestick and sharps injuries among operating room nurses, reasons and precautions
- Tez No: 513617
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAZİLE SAYIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Giriş: Ameliyathanede çalışan sağlığını etkileyen faktörler arasında bulunan delici Kesici Alet Yaralanmaları (DKAY), ameliyathane hemşirelerinde yüksek oranda görülmektedir. Bu araştırma, ameliyathane hemşirelerinin, delici kesici alet yaralanmalarına neden olan durumları ve aldıkları önlemleri incelemek ve dikkat çekmek amacıyla yapıldı. Yöntem: Tanımlayıcı kesitsel nitelikdeki çalışma, Ocak 2017-Mayıs 2018 tarihlerinde yapıldı. İstanbul Avrupa yakasında Türk Standartları Enstitüsü Temiz Odalar Standardına uygun, en az 10 ameliyathane hemşiresi bulunan ve eğitim amacı güden 27 farklı hastanedeki 463 gönüllü hemşire ile yapıldı. Veriler, literatür bilgisi ve uzman görüşleri doğrultusunda oluşturulan iki veri formu ile toplandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: Penetrators and sharps injuries, PSI is a factor affecting the healthcare workers, is seen high among operating room nurses. This research was planned and conducted to examine the conditions and precautions that operating room nurses cause to PSI. Method: The descriptive and cross-sectional study was conducted between January 2017-May 2018 in istanbul european side with 463 volunteer nurses in 27 different hospitals. Operating rooms had at least 10 nurses and were compliance with the Turkish Standards Institute Clean Rooms Standard. The data collected with two data forms which prepared with knowledge of literature.