Kurumsal bakım hizmeti veren kuruluşlarda çalışan personelin mesleki doyum ve tükenmişlik düzeyi: Gümüşhane ili örneği
Job satisfaction and burnout levels of the personnel employed in institutional care service providers: Gumushane province example
  1. Tez No: 513616
  2. Yazar: RABİA ÇOBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RIZA GÖKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Politikaları ve Uygulamaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma korunma ihtiyacı olan çocuklara yatılı bakım hizmeti veren çocuk koruma merkezlerinde görev yapan bakım elemanları ve meslek elemanlarının mesleki doyum ve tükenmişlik düzeyini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın amacına uygun olarak Maslach Tükenmişlik Envanteri (MBI), Mesleki Doyum Ölçeği ile sosyo-demografik bilgilerin yer aldığı Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Elde edilen veriler araştırmaya gönüllü olarak katılan 69 bakım personeli 32 meslek elemanı üzerinden değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre erkek personelin kadın personele göre daha fazla duygusal tükenme yaşadığı, lisans mezunu olan personelin genel doyum düzeyinin lise mezununa göre daha düşük olduğu, evli ve çocuk sahibi olan personelin mesleki doyumunun bekar personele göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Katılımcıların mesleki doyum puanı ortalaması 36; toplam tükenmişlik puanı ortalaması ise 26'dır. Bu oranlar personelin orta düzeyde mesleki doyuma ve düşük düzeyde tükenmişliğe sahip olduğunu göstermektedir. Meslek elemanlarının duygusal tükenme puanları bakım personeline göre anlamlı düzeyde daha yüksektir (p>0.05). Katılımcıların %74'ü yaptığı işten doyum almadığını, %17'si ise yakın zamanda meslekten ayrılmayı düşünmektedir. Araştırmaya katılan personelin tükenmişlik düzeyi ile mesleki doyumu arasında negatif yönlü zayıf düzeyde ilişki saptanmıştır (r=-0.33, p0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the levels of occupational satisfaction and burnout of the child protection personnel who provide boarding care services for the children in need of protection. In accordance with the purpose of the research, Maslach Burnput Inventory (MBI), Job Satisfaction Scale and socio- demographic information were used. The data obtained were assessed on 32 vocational staff members of 69 caregivers voluntarily participating in the survey. According to the findings of the research, it was determined that male staff had more emotional exhaustion than female staff and that the score of general satisfaction level for undergraduate was lower than that of high school graduates and job satisfaction level of the married with children staff was higher than that of the single staff. Participants' average job satisfaction score was 36; the average total burnout score was 26. These ratios indicate that the staff has moderate job satisfaction and low burnout level. Emotional burnout scores of occupational workers were significantly higher than maintenance personnel (p>0.05). 74% of participants think that they are not satisfied with their job, and 17% think that they will leave their profession in the near future. There was a negatively weak relationship between burnout level and job satisfaction in the survey (r=-0.33, p0.05).