Köpeklerde sitolojik muayene ile transmissible veneral tümör insidansının araştırılması
Investigation of the incidence of transmissible veneral tumor in dogs by cytological examination
- Tez No: 513627
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Reprodüksiyon Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Sunulan araştırmada, Eskişehir'de farklı ırk, yaş ve canlı ağırlığında olan 255 dişi köpekte Transmissible Venereal Tümör (TVT) insidensi araştırıldı. Tümör ile çeşitli faktörlerin ilişkileri incelendi. TVT'nin teşhisi tümörün klinik görünümü ve temel olarak eksfoliatif sitolojik sonuçlara bakılarak yapıldı. Vajinadan alınan smearlar Gimsa boyama yöntemi ile boyandı. Gözlenen hücreler tipik TVT hücreleri, polimorf nükleer lökositler (PMN), eritrositler, parabazallar, intermedieytler, nükleer ve anükleer süperfiyal hücreler şeklinde ayrıldı. Köpekler mevsime, yaşlarına, ırklarına, ağırlıklarına ve siklik dönemlerine göre gruplandırıldı. Sitolojide TVT hücreleri 44 köpekte (% 17,25) gözlenirken, bunların sadece 14'ünde (%5,49) klinik olarak TVT lezyonları bulundu. Hayvanların 30'unda (%11,76) TVT hücresi belirlenirken, bu köpeklerde TVT lezyonlarına rastlanılmadı. Köpeklerin yaşlarının, ırklarının, siklik periyodunun ve mevsimin TVT lezyonları ve TVT hücreleri üzerinde herhangi bir etkisinin olmadığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
In the present study, the incidence of Transmissible Venereal Tumor (TVT) was investigated in 255 female dogs with different breeds, ages and weights in Eskisehir. The relationship between tumor and various factors was examined. TVT was diagnosed by the clinical appearance of the tumor and mainly the exfoliative cytological results. Vaginal smears were painted with Gimsa staining. The typical TVT cells, polymorphic nuclear leukocytes (PMN), erythrocytes, parabasal, intermediate, nuclear and nuclear superficial cells were classified. Dogs were grouped according to their ages, breeds, live weights, cyclic period and season. In cytology, TVT cells were observed in 44 dogs (17.25%), and only 14 (5.49%) of them had clinically TVT lesions. Thirty (11.76 %) of dogs had TVT cells but not having TVT lesions. Dog ages, breeds, cyclic periods and season were found to have no effect on TVT lesions and TVT cells.