Listeria monocytogenes'in süte transmisyonunun moleküler yöntemlerle izlenmesi
Monitoring the transmission of listeria monocytogenes to milk through molecular methods
- Tez No: 513628
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALİŞARLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Amaç: Bu çalışmada Samsun, Amasya ve Tokat illerindeki süt çiftliklerinde, yapım aşamasında silajlardan süt tankına kadar bulaşma risk noktalarında Listeria monocytogenes tespiti, geliştirilecek modifiye analiz metodu ile konvansiyonel metotların karşılaştırılması, izolatlarda virulens varlığı ve PFGE ile bulaşma risk noktaları arasındaki ilişkinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Samsun, Tokat ve Amasya'daki 6 adet süt işletmesinden 234 adet (Ağustos-Eylül ayında silaj yapım aşamasında 3'er adet - 0. gün, 15. gün, 30. gün - toplam 18; Aralık-Ocak-Şubat ve Mayıs-Haziran-Temmuz aylarında silajların sığırlara verilmesi aşamasında her işletmeden 6'şar adet – silaj, silaj suyu, fekal örnek, meme yıkantı süt, süt tankı- toplam 216 adet) çalışmada materyal olarak kullanıldı. L. monocytogenes analizi silaj, silaj suyu, fekal örnek, meme yıkantı örneklerinden USDA-FSIS, süt ve süt tankı örneklerinde ISO 11290-1 ile yapıldı. Bu konvansiyonel analiz metotları yanında modifiye analiz metotları da kullanıldı ve analiz metotları ile karşılaştırıldı. Tüm L. monocytogenes izolatlarının virülensi inlA, inlC ve inlJ yönünden incelendi. İzolasyon noktalarındaki risk oranları gösterildi. Bulgular: Tüm örneklerden 2 adet (% 0,85), silaj verildiği dönemdeki silaj, silaj suyu, fekal örnek, meme yıkantı süt, süt tankı örneklerinin sadece 1 adet (% 2,78) meme yıkantı örneğinden, 1 adet (% 2,78) süt tankından L. monocytogenes izole edildi. Silaj yapım aşamasındaki örneklerin hiçbirinden L. monocytogenes tespit edilmedi. Silajların hayvanlara verildiği dönemde L. monocytogenes izolasyonu 2/216 (% 0,93), Listeria spp. ise 41/216 (% 18,98) oranında izole edildi. En fazla izole edilen tür 39/216 (% 18,05) ile L. innocua olarak tespit edildi. odifiye metotlar konvansiyonel metotlarla uyumlu sonuç verdi. L. monocytogenes izolatlarının her ikisinde de inlA, inlC ve inlJ varlığı tespit edildi. Sonuç: Silajların hayvanlarda Listeriozis açısında riskli olduğu, silajlardan L. monocytogenes izolasyonu olmasa da indikatör olarak tanımlanmış türlerin izolasyonu ile risk taşıdıkları, silajdan süt tankına olan noktaların bir gıda enfeksiyonu olan Listeriozis yönünden tehlike oluşturabilecekleri, yüksek virülensli izolatların tespiti ile gösterilmiştir. Analiz sürelerinin kısaltılması için modifiye metotlar uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The objective of this study is to identify Listeria monocytogenes at transmission risk points from the production phase to silages in dairy farms in the provinces of Samsun, Amasya and Tokat, to compare the developed modified analysis method and conventional methods and to show the association between presence of virulence in isolates and risk points of transmission of PFGE. Material and Method: 234 from a total of 6 dairies in Samsun, Tokat and Amasya (3 from each during the silage making process -on day 0, day 15 and day 30- 18 in total in August-Sempember; 6 from each dairy during the process of giving the silage to cattle -silage, silage water, fecal sample, udder washing milk, milk tank-216 in total in December-January-February and May-June-July) were used as material in the study.Analysis was conducted with USDA-FSIS in silage, silage water, faecal sample and udder affluent samples and with ISO 11290-1 in milk and milk tank samples. In addition to these conventional analysis methods, modified analysis methods were also used and the analysis methods used were compared. Virulence of the isolates was compared in terms of inlA, inlC and inlJ. Rates of risk in isolation points were shown. Results: L. monocytogenes (0.85%) were isolated from all samples, 1 (2.78%) from udder affluent sample and 1 (2.78%) from milk tank among the samples during the period when silage was given. L. monocytogenes was not found in any of the samples in silage production phase. In the period when silage was given to animals, L. monocytogenes isolation was 2/216 (% 0.93), while Listeria spp. isolation was 41/216 (18.98%). The most isolated species was L. innocua with 39/216 (18.05%). Modified methods gave results in line with conventional methods. inlA, inlC and inlJ presence was found in both of the obtained L. monocytogenes isolates. Conclusion: It was shown with the identification of high virulence isolates that silages are risky in animals in terms of Listeriosis; although L. monocytogenes isolation is not found in silages, they have risks with the isolation of species defined as indicator, and the points from silage to milk tank can create a danger in terms of Listeriosis, which is a food infection. modified methods can be applied to shorten analysis periods.