Basınç yaralanmalarında topikal negatif basınç terapisinin iyileşmeye etkisi
Effects of topical negative pressure therapy on healing of the pressure sores
  1. Tez No: 513646
  2. Yazar: EZGİ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELDA RIZALAR, DOÇ. DR. EMRE ÖZKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET BASINÇ YARALANMALARINDA TOPİKAL NEGATİF BASINÇ TERAPİSİNİN İYİLEŞMEYE ETKİSİ Bu araştırma, basınç yaralanmaları bakımında kullanılan topikal negatif basınç terapisinin iyileşmeye etkisini belirlemek üzere randomize kontrollü deneysel olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini İstanbul Başkent Üniversitesi Hastanesi yara bakım polikliniğine başvuran 30 hasta oluşturdu. Araştırma hakkında bilgi verilip onay alınan 30 hasta, deney (n=15), kontrol (n=15) olarak iki gruba ayrıldı. Deney grubuna TNBT, kontrol grubuna ıslak kuru pansuman uygulandı. Araştırmanın verileri, Hasta Tanıtım Formu, PUSH ve Yara Alan, Hacim, Doku Sınıflandırma Cihazı ile toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 22.0 programı kullanıldı. Veriler Kolmogorov-Smirnov testi, Anova ve Ancova testleri ile analiz edildi. Araştırmada grupların ilk terapi öncesi ve son terapi sonrası serum albümin ve hemoglobin düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF TOPICAL NEGATIVE PRESSURE THERAPY ON HEALING OF THE PRESSURE SORES This study has been performed with randomized controlled trials to determine effects of topical negative pressure therapy on healing, which is used to treat pressure wounds. Sampling of the study consists of 30 patients who were admitted to İstanbul Başkent University Hospital wound care clinic. Those 30 patients were briefed about the study and once their approval was taken, they were separated into two as treatment (n=15) and control (n=15) groups. Treatment group was given the topical negative pressure therapy, and control group was applied wet-to-dry dressing. Study data were gathered with Patient Identification Forms, PUSH and Wound Size, Volume, Tissue Classification Device. To assess the data, SPSS 22.0 program was used. Data were analyzed with Kolmogorov-Smirnov, Anova and Ancova tests. There was no significant difference between pre-first therapy and post-last therapy serum albumin and hemoglobin levels of the treatment and control groups ( p>0.05).