Birinci basamakta çalışan hemşirelerin mobbing düzeylerinin ve algılarının belirlenmesi
Determination of mobbing levels and perceptions of nurses working in the first stage
  1. Tez No: 513645
  2. Yazar: ELISHA KHAGHANYRAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Birinci Basamakta Çalışan Hemşirelerin Mobbing Düzeylerinin ve Algılarının Belirlenmesi Amaç: Bu çalışmanın amacı birinci basamakta çalışan hemşirelerin mobbing düzeylerini ve algılarını değerlendirmek ve etkileyen faktörleri belirlemektir. Yöntem: Tanımlayıcı olan bu araştırma, Nisan 2016-Temmuz 2018 tarihleri arasında Erzurum ilinde birinci basamak sağlık kurumlarında çalışan (S=108) ve araştırmaya katılmayı kabul eden hemşireler ile yürütüldü. Verilerin değerlendirilmesinde, yüzdelik, ortalama, varyans analizi, Dunnet T3 Post Hoc testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Determination of Mobbing Levels and Perceptions of Nurses Working in the First Stage Objective: The study aims to assess mobbing levels and perceptions of nurses working in first stage as well as identifying the effective factors in this regard. Method: This descriptive study was conducted between April 2016 and September 2016 with the nurses (n= 108) working in primary health care institutions, who agreed to participate in the research, in the province of Erzurum, Turkey. In the evaluation of the data, percentage, mean, variance analysis, Dunnet T3 Post Hoc test were used.