Fokus grup görüşmeleri ve reklamcılıktaki kullanımı
- Tez No: 51365
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ ATIF BİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Sosyal bilimlerde genel olarak iki araştırma yönteminden sözetmek mümkündür. Bunlardan ilki sayısal (nicel) araştırma yöntemidir. Bilimsel felsefe içerisinde bilimsel bilgi üreten ve tümdengelim paradigması içinde işleyen bilimsel yöntem işte bu araştırma yöntemidir, öte yandan sayısal olmayan (nitel) araştırma yönteminin ise bilimsel bilgi üretmediği kabul edilir. Sosyal bilimciler bu araştırma yöntemini daha çok insanlar hakkında daha derinlemesine bilgi edinmek için kullanırlar. Bunun nedeni bu yöntemin araştırmacılara insanların duygulan, düşünceleri ve dünyayı algılayışları hakkında bilgi edinmek için çeşitli kolaylıklar göstermesidir. Sayısal olmayan araştırmalar insanları kendi kullandıkları dilde, kendi yaşadıkları çevrede ve kendi bakış açılarında anlamamızı sağlar. Reklam ve pazarlama alanında çalışan araştırmacılar sayısal olmayan yöntemleri yukarıda bahsedilen özelliklerinden dolayı önemserler, çünkü yaptıkları iş insanlar ve insan hayatıyla yakın ilişkilidir. Fokus grup (görüşmeleri) reklam ve pazarlama alanında neredeyse en fazla kullanılan sayısal olmayan yöntemdir. Bu yüzden fokus grup terimi sayısal olmayan araştırmalar yerine bile kullanılmaktadır. Fokus grup reklamcılık ve pazarlamada tasarlanan bir sayısal (nicel) araştırmada sınanmak üzere hipotez üretilmesinde, ön ve son sınama olarak yaratıcı reklam fikri üretiminde, yeni ürün geliştilmesinde ve kampanya değerlendirilmesinde kullanılır. Fokus grup 5-12 kişinin katıldığı, görüntü ve ses kaydının alındığı, belirli birkaç konu başlığı üzerinde sohbet ve görüşme yapılan küçük grup toplantılarıdır. Tez, son olarak Türkiye'de reklam ve pazarlama sektöründe fokus grup araştırmalarının ne şekilde uygulandığını hakkında bir tarama yapan araştırma çalışmasını içermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Basically, in social science, there is two general research methodology. Those are quantitative and qualitative research approaches. In scientific knowledge generation, the first one, quantitative approach is accepted to serve scientific method. However, qualitative research approach is not assumed to do as quantitative research. Social scientists are often use qualitative research approach for gaining much more insight about human being. The reason for that is the qualitative methodology's utilities that help researchers to easily reach people's feeling, emotions and the ways that they think. Qualitative research provides researher the opportunity to understand people in the terms of language they use, in the conditions of context they are in and the point of view at which they see the world surrounding. Researchers in adverting and marketing field care qualitative research much because what they do is, in fact, related to above mentioned characteristics of qualitative method. Focus group interviews are much more used qualitative method in the advertising and marketing field. Even focus groups, themselves are known as qualitative research. Focus groups are used for hypothesis generation for a further quantitative research, as pre-tests and post-tests for creative idea generation, new product development, campaing evaluation in advertising and marketing. They are mini group interviews and conversations about a few topic which have 5-12 participants and usually recorded as video and audio bands. In this thesis as a conclusion, there is a research work about focus group and its use in advertising and marketing field, in Turkey.