Televizyon ve spor 'spor ve spor magazin programlarında erotizm ve şiddet'
  1. Tez No: 51364
  2. Yazar: KEREM ÇIDAM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NACİ GÜÇHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Dünyanın varoluşundan bu yana süregelen etkinliklerden biri olan spor, insanların boş zaman yaratmasıyla birlikte gelişmeye, büyük kitlelere seslenmeye ve yayılmaya başlamıştır. Boş zamanla birlikte oyuna dönüşen yarışmak, kazanmak ve kaybetmek olgusu bireyde sorumluluk ve işbirliği duygusunu geliştirmiş dolayısıyla kitlelerin toplumsallaşmasını sağlamıştır. Çok eski dönemlerden beri var olan ve 19. yüzyıldan itibaren hızlı ilerleme gösteren futbol sanayi toplumlarında diğer spor dallarının içinden sıyrılarak günümüzde her yaştaki insanı saran, peşinden sürükleyen bir tutku haline gelmiş ve insanların toplumsallaşmasına katkıda bulunur. Ancak bu toplum sallaşmanın bir boyutu olarak şiddet ve erotizm gibi olgular da spor yaşamımızın bir parçası aynı zamanda da sorunu olmuştur. 20. yüzyıldan itibaren gelişerek hem göze, hem kulağa seslenen, okuma zahmeti ve becerisi gerektirmeden izleme rahatlığı ile diğer kitle iletişim araçları arasından sıyrılarak en fazla zamanı alan iletişim aracı haline gelen televizyon da futbolun büyük kitlelere ulaşmasında yardımcı olmaktadır. Televizyon kanalları da en sevilen ve birçok kişi tarafından izlenen spor dalı olmasından dolayı futbola ayrı bir önem vermektedir. Böylece, spora ayrı bir saat ve bölüm ayırarak, karşılaşmaları yayınlayarak izleyiciye daha ayrıntılı haber iletmek hem de onları kendi ekranları başına çekmeyi hedeflemektedirler.Ill Özel televizyonların kurulmasıyla başlayan rekabet ortamıyla birlikte spor programlarının sunuluş biçimleri ve içerikleri konuları tartışılmaya ve insan üzerinde etkileri olduğu yolunda sorular gündeme gelmeye başlamıştır. Bu sorundan hareketle, bu araştırmada, spor yayınlarına önemli bir haftalık yayın süresi içinde önemli yer ayrılması, televizyonda spor programlarında futbolun öncelikli yer alması, programlarda yer alan şiddet biçimleri, spor magazin programlarında kadının erotik bir nesne olarak sunulması gibi özellikler saptanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla 13-19 Mayıs 1996 tarihleri ve 1-7 Temmuz 1996 tarihleri arasında yayınlanan spor yayınları ve ayrıca 1995- 1996 futbol sezonu boyunca yayınlanan spor programlarından Mayıs ayı içinde 3 hafta boyunca yayınlanan 7 spor programı ile bütün bir yıl boyunca devam eden spor magazin programlarından Temmuz ayı içerisinde yayınlanan 2 program içindeki sahneler değişik yönleriyle taranarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Sports, one of the major activities lasting from the early days of the earth, has gained importance and become popular since people began to define the concept of“spare time”. At the same time, the concepts of competence, winning, loosing have helped the individuals to have more responsability and to cooperate that eventually play an important role for their social ization process. Football, that has been existing for years but has been on the rise from the beginning of the 19th century in the industrial societies, is the leading sports branch being the interest or even the“passion”of people of all age groups and social levels. On the other hand, aspects of socialization, con cepts such as violence and eroticism to what we are obliged to face, are part of our sports life. Since the beginning of this century, the dominant medium preferred by far among other mass communication mediums has been television. Television by adressing to both our senses of sight and hearing, by its easiness to follow without any need of reading or literacy, help the football to reach to the masses.Since it is in the interest of many people and it is the most wanted sports branch to be followed, television channels con cede an importance aside to the football. In this way, they aim to get the highest rating and to inform widely their viewers, by showing the football matches in their particular hours of sports programs. With the establishment of private TV channels, competition affects the presentation styles and the contents of sports programs. These latter become discussion subjects because they have certain impacts on personal attitudes. In this study, taking these realities into consideration, we' ve tried to underline the intensity of sports programs in a weekly broadcasting time, the priority of football among other sports branches in these programs, the forms of violence taken place and the presentation of woman as an erotic object in these programs. For this purpose, we have studied the sports programs between 13-19 May 1996 and 1-7 July 1996 besides the seven sports program of 3 weeks in May 1996 but that are broadcasted during the 1995-1996 football season and two of the sports-actuality programs in July 1996 but that are broad casted during the whole year.