Discrete fracture network modeling of alaşehi̇r geothermal field
Alaşehir jeotermal sahasının ayrık çatlak ağ modellemesi
  1. Tez No: 513655
  2. Yazar: HAKKI AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çatlak ağ sisteminin ve çatlaklı kayaçların karakteristik özeliklerinin iyi anlaşılması, etkili bir rezervuar yönetimi için elzemdir. Ayrık Çatlak Ağı (AÇA), çatlaklı rezervuarları karakterize etmek amacıyla yaygın olarak kullanılan bir yaklaşımdır. AÇA, çatlakların geometrisini, geçirimliliğini ve birbirleri ile olan iletişimini kullanarak bir çatlak ağı yaratır. Bu çalışmada, AÇA modeli kullanılarak çok çatlaklı, mermer ve şistlerden oluşan Alaşehir jeotermal rezervuarı karakterize edilmiştir. Model kalibrasyonu için çatlak parametrelerinden çatlak geçirgenliği, açıklığı, yoğunluğu ve yarıçapı koşullandırılmıştır. Gerekli çatlak parametrelerinin büyük bir kısmı daha önce sahada yapılan çalışmalardan referans alınmıştır. Çatlak özeliklerinden bilinmeyenler ise değeri bilinen parametrelerden faydalanılarak olasılıklı korelasyonlar ile tahmin edilmiştir. Dinamik model sonuçları kısa süreli basınç yükselim testleri ile doğrulanmıştır. Model çakışması sonucu elde edilen çatlak özelikleri, sahada yapılan kuyu testleri ve izleyici testi sonuçları ile uyumludur. AÇA modeli bütün kuyuların güçlü bir çatlak ağ sistemi ile bağlantılı olduğunu göstermiştir. İzleyici testi ve rezervuar takibinde kullanılan, ayrıca doğal izleyici olarak da bilinen ve enjeksiyon suyunun girişimlerini gösteren klor ve kondense olmayan gazların üretim kuyularındaki oranları kullanılarak çatlak ağ sistemi doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Understanding of fractures network and fracture characteristic properties is essential for an effective geothermal reservoir management. Discrete Fracture Network (DFN) is one of the widely used approach to characterize fractured reservoirs. DFN modeling approach uses fracture geometry, conductivity and connectivity to create a fracture network. In this study, DFN modeling is used to characterize Alaşehir geothermal reservoir, which consists from heavily fractured marble and schist. Fracture parameters such as fracture permeability, aperture, intensity and fracture radius are conditioned for model calibration. Most of the required fracture parameters are retrieved from different data sources. Stochastic correlations related with known parameters are used to estimate unavailable parameters. The dynamic model results are verified with pressure transient buildup tests conducted in the field. Upscaled fracture properties are in accord with well test analysis and tracer test results. DFN model shows that all wells are interconnected by strong fractures network. Fractures network is validated with a tracer test and reservoir monitoring in the field.