Experimental and numerical investigation of coal cleat in longwall mines based on discrete fracture network analysis
Uzun ayak madenlerinde kömür klitlerinin ayrık çatlak ağı analizine dayalı deneysel ve sayısal incelenmesi
  1. Tez No: 871996
  2. Yazar: FIDAN JAFAROVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GÜNEŞ YARDIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kırıklar ve yapısal çatlaklar, kaya davranışını ve özelliklerini kontrol eden önemli yapılardır. Uzunayak madenlerinde, kömür klitlerinin duraylılık ve mekanik davranışlar üzerindeki etkisi büyüktür. Bu etmenler göz önünde bulundurularak, kaya örneklerinin modellenmesi sürecinde kaya kütle jeomekanik özellikleri konusunda daha detaylı bilgiler elde edile bilir. Araştırma kapsamında çatlak ağı özelliklerini hesaplamalı modelleme çalışmasında temsil etmek amacıyla Ayrık Çatlak Ağı (AÇA) yöntemi kullanılmıştır. AÇA süreksizliklerin konum, boyut, şekil ve yön gibi geometrik özelliklerini modellemek için kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem 3D baskı yoluyla oluşturulan çatlaklara sahip kömür benzeri malzeme bloklarının modellenmesinde kullanılmış ve elde edilen sonuçlar saha ölçekli modelleremelere uygulanmıştır. Klit özellikleri düzlem yönleri, ağ oluşturma özellikleri ve bağlantı tipleri bakımından birbirinden farklılık göstermektedir. AÇA tekniğinin yüksek riskli uzun ayak madenciliğinde kullanılması, yenilme riskini azaltarak duraylılığı artırabilir. Araştırmada, kömür benzeri malzemedeki çeşitli çatlak tiplerinin farklı davranışlarını ve gerilim koşullarına etkileri karşılaştırılmıştır. Böylece, uzun ayak madenlerinde kömür klitlerinin özelliklerinin kaya parametrelerine etkisi AÇA uygulaması ile saha ölçeğinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fractures and joints are important structures that have a role in controlling rock behavior and its properties. In Longwall mines, coal cleats are having a great impact on stability and mechanical behaviors. By taking them into consideration during the modeling process of the rock samples, we can have more detailed and precise outputs regarding the parameters of a rock mass. DFN (Discrete Fracture Network) approach - described as a computational model that symbolizes characteristics of a fracture or fracture sets, is used to model geometrical properties of each individual fracture such as position, size, shape and direction. In our study, we performed the mentioned analysis method on coal-like material blocks with various 3D-printed joint networks. Later on, we implemented obtained test results to the field scale models. The cleat configurations differ in plane directions, network characteristics and connectivity types. Usage of mentioned technique in highly risked longwall mining - underground method for mining panel shaped coal deposits, can decrease the risk of failures and improve the stability. In this research, we compared different behavior of various internal joint network types in coal like material and their effect on stress conditions. By that, the effect of coal cleats characteristics in longwall mines were studied and implemented to the larger scales by the application of DFN modeling of the samples.