Inverted organic solar cell applications of benzodithiophene and benzotriazole bearing alternating copolymers
Benzoditiyofen ve benzotriazol içeren sıralı kopolimerlerin ters organik güneş gözesi uygulamaları
  1. Tez No: 513668
  2. Yazar: EDA BOLAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KAMİL TOPPARE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Gerçekleştirilen bu tezde, iki yeni benzoditiyofen ve benzotriazol içeren sıralı kopolimerlerin elektrokimyasal, optiksel ve fotovoltaik çalışmaları araştırılmıştır. Güçlü elektron verme özelliği ve yüzelsel yapısı ile benzoditiyofen donör olarak kullanılmıştır. Benzotriazol ise elektronca eksik yapısı ile akseptör olarak kullanılmıştır. Buna ek olarak, л köprüsünün etkisini görmek için tiyofen (P1) ve selenofen (P2) üniteleri donör ve akseptör ünitelerinin arasına yerleştirilmiştir. Elektrokimyasal çalışmalar iki polimerin de pozitif ve negatif doplanabildiklerini göstermiştir. Ayrıca, polimerlerin enerji seviyelerini hesaplamak için dönüşümlü voltametri kullanılmıştır. Ters organik güneş gözesi için ITO / ZnO / POLİMER:PC71BM / MoO3 / Ag dizilimi kullanılmıştır. Akım Yoğunluğu-Voltaj ölçümleri standart AM 1.5G aydınlatma ile yapılmıştır. Kalınlık ve morfoloji incelemeleri AFM ve TEM ile belirlenmiştir. Yapılan birçok optimizasyon sonucunda, P1 ve P2 polimerlerinin güç dönüşüm verimlilikleri sırasıyla %1.30 ve %1.02 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, electrochemical, optical and photovoltaic studies of two novel benzodithiophene and 1,2,3-benzotriazole bearing alternating copolymers were investigated. Benzodithiophene which has a strong electron donating ability and planar structure was used as the donor moiety. On the other hand, benzotriazole was used as an acceptor moiety due to its electron deficient nature. In order to determine the effect of л-bridges, thiophene (P1) and selenophene (P2) moieties were incorporated between the donor and acceptor units. Electrochemical studies revealed that both polymers have ambipolar character. Cyclic voltammetry analysis were carried out to calculate HOMO and LUMO energy levels of polymer P1 and P2. Inverted organic photovoltaic applications of polymers were constructed as following ITO / ZnO / POLYMER:PC71BM / MoO3 / Ag. The J-V measurements of the photovoltaic devices were performed under the standard AM 1.5G illumination. AFM and TEM techniques were used in order to examine thickness and morphology of the polymer films. As a result of several optimization studies, power conversion efficiencies were achieved as 1.30% for P1 and 1.02% for P2, respectively.