Investigation of the effects of different macrostructures on conjugated polymer based amperometric biosensor performance
Farklı makro yapıların konjuge polimer bazlı amperometrik biyosensör performansı üzerine etkilerinin araştırılması
- Tez No: 513667
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT KAMİL TOPPARE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Biyosensörlerin yüzey özellikleri performansları üzerinde çok önemli bir rol oynar. Bu nedenle, bu tezde, konjuge polimer esaslı amperometrik biyosensörlerin yüzey tasarımında farklı makroyapıların kullanımı araştırılmıştır. İletken polimerler (CPs) iletkenlik, yüksek mekanik dayanıklılık ve işlenilebilirlik özelliklerinden dolayı biyosensörlere üstün nitelikler sağlarlar. Ayrıca, ftalosiyaninler (Pcs) de zengin redoks kimyası ve elekrokimyasal kararlılık gibi elektronik özelliklerinden dolayı biyosensör uygulamaları için uygun moleküllerdir. Ek olarak, dendrimerler üç boyutlu yapılarındaki dahili boşluk oranından dolayı konuk moleküllerin yerleşmesi için uygun konak moleküllerdir. Özellikle, poli(amidoamin) (PAMAM) yapısı biyomoleküllerin bağlanmasını güçlendiren terminal amino grupları içermesi sebebiyle biyosensör uygulamalarında etkili bir malzemedir. Ayrıca, çok duvarlı karbon nanotüpler (MWCNTs) mekanik mukavemet, stabilite ve yüksek iletkenlik özelliklerine ek olarak biyouyumluluk gösterdikleri için biyosensör uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bütün bu yapıların avantajlarından yararlanarak, CPs/MWCNTs/ZnPc ve CPs/MWCNTs/PAMAM kombinasyonlarında iki yeni glikoz biyosensörü oluşturulmuş, operasyonel ve kinetik parametreleri ile yüzey özellikleri karakterize edilmiş ve biyosensörler gerçek zamanlı analizler için başarılı bir şekilde test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the use of different macrostructures in the surface design of conjugated polymer based amperometric biosensors was investigated since surface properties play a crucial role in the performance of biosensors. Conjugated polymers (CPs) provide biosensors superior features since they exhibit conductivity, high mechanical strength and processability. Moreover, phthalocyanines (Pcs) are promising molecules for biosensor applications due to their electronic properties, rich redox chemistry and high electrochemical stability. In addition to phthalocyanines, dendrimers are suitable host molecules for accommodation of guest molecules due to their three-dimensional structure having an internal void space. Especially, poly(amidoamine) (PAMAM), can be used in biosensor applications since it contains a number of terminal amino groups which enhances the attachment of biomolecules. Multi-walled carbon nanotubes (MWCNTs) have also extensively used in biosensor applications since they are compatible with biomolecules in addition to their mechanical strength, stability and conductivity properties. By taking the advantages of these materials, two novel glucose biosensors; CPs/MWCNTs/ZnPc and CPs/MWCNTs/PAMAM were fabricated. Their operational and kinetic parameters and surface features were characterized and the biosensors were successfully tested for real time analyses.