IGF-1 ve IGFBP-3 serum düzeyleri ile IGF-1/PSA ve IGFBP-3/PSA oranlarının prostat kanseri ve benign prostat hiperplazisindeki rolünün araştırılması
The investigation of serum IGF-1 and IGFBP-3 levels and IGF-1/PSA ratios role on prostate cancer and bening prostate hyperplasia
  1. Tez No: 164843
  2. Yazar: İSMAİL SUCU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİL KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Prostat kanseri erkeklerde en sık görülen kanser olup kansere bağlı ölüm sıralamasında akciğer kanserinden sonra 2. en sık nedendir. Günümüzde prostat kanserinin tarama ve erken tanısında en sık kullanılan yöntem PSA ölçümüdür. PSA çok değerli bir tümör belirtecidir. Bununla beraber düşük oranda yanlış pozitif ve negatif değerleri nedeniyle prostat kanserini saptamadaki kullanımı sınırlıdır. BPH'sinde de TPSA değeri 4-10 ng/ml değerlerinde olabildiği gibi, lokalize prostat kanserinde TPSA değeri 4 ng/ml seviyesinin altında olabilmektedir. Prostat büyümesi, hiperplazisi ve kanserlerinde yüksek IGF-1 düzeyleri saptanmıştır. PSA halen en güçlü bağımsız prostat kanseri belirteci olmasına rağmen, IGF-1 değeri PSA ile değerlendirildiğinde PSA'nın prediktif değerini arttırdığı gözlenmiştir. İnsülin benzeri büyüme faktörleri (IGFs), hücre proliferasyonu, farklılaşması ve apoptosisin önlenmesinde önemli rolü olan mitojenlerdir. IGF'lerin hücre büyümesinde önemli stimulator rolü olduğu gösterilmiştir. IGFBP-3, IGF'lerin taşınmasında ve IGF'ler ile reseptörleri arasındaki etkileşimi düzenlemede biyolojik bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada Prostat kanseri - BPH ayırıcı tanısında ve kemik metastazlarında TPSA, F/TPSA, IGF-1, IGFBP-3, IGF-1/TPSA ve IGFBP-3/TPSA değerlerinin rolünü araştırdık. Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji kliniğinde yapılan biopsi sonucu prostat kanseri ve BPH tanılan konmuş 46 hasta (20 prostat kanseri, 26 BPH) çalışmaya dahil edildi. Prostat kanserli hastalara 20 mCi Tc 99m-MDP IV verildi ve 3 saat sonra anterior ve posterior pozisyonlarda tüm vücut statik faz görüntüleri alındı. Alman serumlardan FPSA, TPSA, IGF-1 ve IGFBP-3 seviyeleri nükleer tıp laboratuarında RIA yöntemi ile ölçüldü. Prostat kanseri tanısı konan hastalarımızdan 6/20 (%30) sinde TPSA düzeyi 4- 10 ng/ml arasında, BPH tanısı konan hastalarımızdan 4/26 (%15) sinde ise TPSA düzeyi 10 ng/ml'nin üzerinde idi. Tüm olgular değerlendirildiğinde; TPSA median değeri prostat kanser hastalarında 20.22 ng/ml, BPH vakalarında 1.92 ng/ml (p< 0.0001) olarak saptandı.F/T PSA değerleri incelendiğinde; prostat kanser hastalarından 1 tanesinde (% 5) TPSA seviyesi 6.3 ng/ml olup F/T PSA oram 0.28 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Prostate cancer is the most common cancer seen in men and is the second after lung cancer among the cancer related deaths. At present, PSA measuring is the most frequently used method for scanning and early diagnosis of Prostate cancer. PSA is an invaluable tumour indicator. On the other hand, its use in determining Prostate cancer is limited because of its small incorrect positive and negative values. The TPSA value might be 4-10 ng/ml in BPH while it might be smaller than 4 ng/ml in localized Prostate cancer. High IGF-1 levels have been determined in prostate enlargement, hyperplasia and cancers. Although PSA is still the most significant indicator of independent Prostate cancer, when IGF-1 is evaluated with PSA, it seems to increase the predictive value of PSA. IGFs are mitogens that have a significant role in preventing cell proliferation, differantiation and apoptosis. IGFs have proved to be important stimulators in cell growth. IGFBP-3 plays a biological role in transmitting IGFs and regulating the interaction between IGFs and their receptors. In this study, we investigated the role of TPSA, F/TPSA, IGF-1, IGFBP-3, IGF-1/TPSA and IGFBP-3/TPSA values in the distinctive diagnosis of Prostate cancer - BPH and the bone metastases. 46 patients (20 Prostate cancer, 26 BPH) were included in this study who had been diagnosed to have Prostate cancer and BPH after the biopsies carried out in the urology clinic of Medical School, Dicle University. The patients with Prostate cancer were given 20 mCi Tc 99m-MDP IV and their whole body static phase images were taken from the anterior and posterior positions 3 hours later. From the serums taken, their FPSA, TPSA, IGF-1 and IGFBP-3 levels were measured with RIA method in the nuclear medicine laboratory. In 6/20 (30%) of our patients who were diagnosed to have Prostate cancer, TPSA level was between 4-10 ng/ml, in 4/26 (15%) of those who were diagnosed to have BPH, TPSA level was higher than 10 ng/ml.