Türkiye'de imalat sanayinde elektrik enerjisi tüketiminin ekonometrik ve mühendislik analizi
Econometric analysis of electrical engineering and energy consumption in manufacturing industry in Turkey
  1. Tez No: 513719
  2. Yazar: NAZMİ EKREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSNÜ ÇATALCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Econometrics, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Son yıllarda enerjinin rolü ve önemi büyük ölçüde artmıştır. 1973'de petrol krizinden sonraki gelişmeler temel bir girdi olan enerjinin ekonomik değerini daha belirgin bir şekilde ortaya koymuştur. Böyle bir süreç, alternatif enerji rezervlerinin de sınırlı olması nedeniyle, enerji üretim, ve tüketimi konusunda bir dizi araştırmanın yapılmasına yol açmıştır. Bu araştırmalardan öncelikle petrol, doğalgaz ve kömür; fiyat ve rezerv yapılarına bağlı olarak ön sıralarda yer almaktadır. Elektrik enerjisinin bir girdi olarak önemi, alternatif enerji kaynaklarının kullanımlarında ortaya çıkan problemler sonucunda gündeme gelmiştir. Enerji kaynaklarının nisbi fiyatlarındaki değişiklikler, bunların bir girdi olarak maliyetlerini değiştirmiş ve sonuçta enerjinin kullanımı konusunda bir tasarrufa yönelme ihtiyacını arttırmıştır. Bu durum, elektrik enerjisi üreten, tüketen ve planlayan ekonomik birimleri, rasyonel bir üretim ve fiyat stratejisi üretmeye zorlamıştır. Elektrik enerjisi üretimi için gerekli altyapının oluşturulması, orta vadeli bir planlamanın gerekliliği, eski santrallerin devre dışı bırakılması ve yenilerinin yapılması büyük maliyetlere neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The role and importance of energy has increased in recent years. In 1973, the developments after the oil crisis revealed the economic value of energy as a fundamental input. Such a process has led to a series of studies on energy production and consumption, as alternative energy reserves are also limited. Firstly, oil, natural gas and coal; depending on price and reserve structures. The importance of electrical energy as an input has come to the fore as a result of problems arising from the use of alternative energy sources. Changes in the relative prices of energy sources have changed their costs as an input and ultimately increased the need for a saving in the use of energy.This situation forced the economic units that produce, consume and plan electrical energy to produce a rational production and price strategy. The creation of the necessary infrastructure for the generation of electricity, the necessity of medium-term planning, the decommissioning of the old plants and the new ones cause great costs.