Cam lif takviyeli polimer ( GFRP ) kutu profil ile sarılmış hibrit kirişlerin eğilme davranışlarının deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of bending behaviour of hybrid beams confined with glass fiber reinforced polymer ( GFRP ) box section
- Tez No: 513725
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALPASLAN KÖROĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ LOKMAN GEMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada betonla farklı boşluk oranlarında doldurulan Cam Lif Takviyeli Polimer (GFRP) kare kesitli kutu profillerle çelik donatı ile birlikte teşkil edilen hibrit kirişlerin eğilme dayanımları deneysel olarak incelenmiştir. 8 adet kare kesite sahip GFRP kutu profilin farklı boşluk oranlarında betonla birleştirilmesi ile meydana gelen hibrit kirişin yanında birisi sadece beton birisi de betonarme olan 2 adet de kiriş üretilmiştir. Bu kirişler 4 nokta eğilme deneyine tabi tutularak, kirişlere ait yük-deplasman grafikleri incelenmiştir. Yapılan eğilme testi sonuçlarına bakıldığında içerisi beton ile dolu olan GFRP numunelerinin eğilme yükünün boş olanla kıyasla içindeki betonun miktarına bağlı olarak arttığı görülmüştür. Bununla birlikte beton ile doldurulmuş GFRP profilin Karbon elyaf ile güçlendirince kirişin hem taşıma kapasitesinin hem de sünekliğinin kayda değer şekilde arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, bending behaviour of Glass Fiber Reinforced Polymer (GFRP ) square box beams infilled by concrete with various void ratios and hybrid beams with steel reinforcements are investigated experimentally. Not only 8 hybrid beams formed by (GFRP ) square box beams infilled by concrete with various void ratios but also one concrete beam and one reinforced concrete beam was produced. Load displacement curves were investigated under four point bending tests. Bending load capacity of (GFRP ) square box beams was developed when compared to the bending load capacity of (GFRP ) square box beams infilled with various concrete ratio after bending tests. Additionally, both bending load bearing capacity and ductulity of beams were developed significantly when GFRP square box beams infilled by concrete was reinforced with Carbon Fiber.