Katı atık düzenli depolama sahalarının yamaç şevlerinin duraylılığı ve sahaların geçirimsizliği
Impermeability and slope stability of solid waste regular storage areas
  1. Tez No: 513724
  2. Yazar: SERCAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIN ÖZOCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; katı atık düzenli depolama sahalarının oluşturulması amacıyla yapılacak olan yamaç şevlerin duraylılığının incelenmesi ve taban geçirimsizliğine etki eden parametrelerin araştırılmasıdır. Sakarya Büyükşehir Belediyesinin Katı Atık Düzenli Depolama Sahasında mevcut atık depolama sahasının yanında 2. Lot sahası yapılacaktır. Söz konusu tez çalışmasında Sakarya Büyükşehir Belediyesinin 2. Lot sahasının uygulama projeleri ve proje raporundan faydalanılmıştır. Ayrıca, katı atık düzenli depolama sahası tasarlanırken, arazi gözlemleri, laboratuvar deneyleri ve duraylılık analizleri ile birlikte bu konuda çalışmış olan araştırmacıların daha önceden yaptığı çalışmalardan yararlanılmıştır. Bu kapsamda tez çalışmasında; konu başlıkları olarak: tezin amacı ve kapsamı, önceki yıllarda yapılan çalışmalar, katı atık düzenli depolama tesisi ve bileşenleri hakkında genel bilgi, arazi çalışmaları, laboratuvar deneyleri ve bilgisayar programlarından bahsedilmiştir. Ayrıca yamaçların stabilite analizleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the stability of side slopes which purpose of establishing solid waste sanitary landfill areas and investigate the parameters which affect the base impermeability. 2nd Lot area will be built next to the existing waste storage area of Solid Waste Sanitary Landfill of Sakarya Metropolitan Municipality. In the thesis study, application projects and project report of 2nd lot area of Sakarya Metropolitan Municipality have been utilized. In addition, During the solid waste sanitary landfill area is designed, field observations, laboratory experiments and stability analyzes have been utilized, as well as the studies have been done previously by researchers who worked in this area. It has been mentioned in this context as a topic title: general information about the purpose and scope of the thesis, previous studies, solid waste landfill area and its components, field studies, laboratory experiments, and computer program. Besides, stability analysis of the slopes have been conducted.