0-18 yaş arası çocuklarda meningokok taşıyıcılığı sıklığı, serogrup dağılımı ve taşıyıcılığı ile ilişkili risk faktörlerinin belirlenmesi
The prevelance of neisseria meningitidis carriage, serogroup distribution and analyzing risk factors related neisseria meningitidis carriage between 0-18 age children
  1. Tez No: 513742
  2. Yazar: MAHMUT CAN KIZIL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
İnvaziv meningokok enfeksiyonları tüm dünyada halen ciddiyetini koruyan enfeksiyon hastalıkları arasında yer almaktadır. Meningokok enfeksiyonlarında taşıyıcılık oranlarının ve serogrup dağılımının, invaziv enfeksiyon epidemiyolojisi ile yakın ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bu çalışma ile ülkemizde 0-18 yaş çocuklarda nasofaringeal Neisseria meningitidis taşıyıcılığı sıklığının belirlenmesi ve izolatların serogrup tayinin yapılması planlandı. Çalışmamızda 7 farklı coğrafik bölgeden toplamda 13 farklı sağlık kuruluşunda başvurusundan önceki 3 haftalık sürede antibiyotik tedavisi almamış 0-18 yaş arası 643 kız ve 622 erkek olmak üzere 1267 olgu için meningokok taşıyıcılığı risk faktörlerini değerlendirme amaçlı anket formu doldurularak, nazofarengeal boğaz sürüntü örneği alındı PCR yöntemi ile analiz edildi. Çalışmaya dahil olan olguların 96 tanesinde (%7.5) nazofarengeal meningokok taşıyıcılığı olduğu, meningokok taşıyıcılığı saptanan olguların dokuzunda (%0.7) serogrup A, dokuzunda (%0.7) serogrup B, ikisinde (%0.2) serogrup C, üçünde (%0.2) serogrup W, 24'ünde (%1.9) serogrup X, ikisinde (%0.2) serogrup Y, 47'sinde (%3.7) non-grup meningokok saptandı. Ülkemizde yapılmış taşıyıcılık çalışmaları sonuçlarına göre şaşırtıcı olarak çalışmamızda aşılama programında da olmayan serogrup X yüksek oranda (%1.9) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Invasive meningoccal disease is still considered as one of the most serious disease all over the world. It depends on time period, geographical area, age groups and bacterial serogroups, meningococcal disease causes 1.2 milion new infection and almost 135000 death. Even, Despite the all tecnological improvements persons who survived from the illness, face with serious seckels ( such as exremity amputation, skin necrosis, deafness, mental retardation). It is known that meningococcal carriage and serogroup distribution is related with invasive meningococcal disease epidemiology. The purpose of this study is to determine nasofarengeal meningococcal carriage rate and analyzing serogroups. In this study, 643 girl and 624 boy (aged 0 to 18 year) was selected from 13 different city of 7 geographical areas with just one exclution criteria not to take antibiotics in three week period and nasofarengeal swab samples was taken. 96 swab samples of all included cases were positive for meningoccus and carriage rates according to serogroup analyze with PCR were found as ; %0.7 serogroup A, %0.7 serogroup B, %0.2 serogrup C, %0.2 serogroup W, %1.9 serogrup X, %0.2 serogrup Y, %3.7 non-grup meningoccus. According to this results, highest serogroup X rate was interesting compared to previous carriage studies in Turkey.