Triazine temelli metal kompleksleri ve bunların katekolaz aktivitelerinin incelenmesi
Triazine based metal complexes and investigation of their catecholase activities
  1. Tez No: 513743
  2. Yazar: DERYA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasında iki adet triazin temelli çok dişli ligandlar (H2L1 ve H2L2) ile bu ligandların Mn(II), Eu(III), La(III), heterodinükleer Mn(II)/Eu(III) ve Mn(II)/La(III) kompleksleri sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin yapıları spektroskopik ve analitik yöntemlerle karakterize edilmiştir. [MnL1(OH2)(CH3OH)](ClO4) kompleksinin tek kristalleri elde edilmiş ve molekül yapısı X-ışını kırınım yöntemi ile belirlenmiştir. Kompleksin yapısında Mn(II) iyonun yedi-koordinatlı olup ve fenolik oksijenlerden biri iki Mn(II) merkezi arasında koordinasyon köprüsü oluşturarak dimerleşmiştir. Sentezlenen ligandlar ve metal komplekslerinin UV-Vis ve fotoluminesans özellikleri incelenmiştir. Karakterizasyonu yapılan kompleksler hava oksijeni varlığında 3,5-ditertbutilkatekol'ün 3,5-ditertbutilbenzokinon'a (katekolaz aktivite) dönüşümü için katalizör özellikleri incelenmiştir. Sentezlenen kompleksler içerisinde [MnL1(OH2)(CH3OH)](ClO4) ve [MnL2(OH2)(CH3OH)](ClO4) kompleksleri moleküler oksijen varlığında katekolün benzokinona dönüşümü katalizlediği bulunmuştur. Bu komplekslerin katekol-benzokinon dönüşümü için dönüşüm sayıları yakın olup sırasıyla 37.25 ve 35.78 h-1 (Kcat). Yalnızca Eu(III) ve La(III) içeren komplekslerde katekolaz aktivitesi göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two triazine-based multidentate ligands (H2L1 and H2L2) and Mn(II), Eu(III), La(III), heterodinuclear Mn(II)/Eu(III) and Mn(II)/La(III) complexes have been synthesized. The structures of the synthesized compounds were characterized by spectroscopic and analytical methods. Single crystals of complex [MnL1(OH2)(CH3OH)](ClO4) were obtained and the molecular structure was determined by X-ray diffraction method. In the structure of the complex, Mn(II) ion is hepta-coordinate and one of the phenolic oxygen bridges two Mn(II) center forming a dimeric structure. The UV-Vis. and photoluminescence properties of synthesized ligands and metal complexes have been investigated. The catalytic properties of the complexes for conversion 3,5-ditertbutylcatechol to 3,5-ditertbutylbenzoquinone (catecholase activity) in the presence of air oxygen have been investigated. Complexes [MnL1(OH2)(CH3OH)](ClO4) and [MnL2(OH2)(CH3OH)](ClO4) catalyze the conversion of catechol to benzoquinone in the presence of molecular oxygen. The turnover numbers for the catechol-benzoquinone conversion of these complexes are 37.25 and 35.78 h-1 (Kcat), respectively. The complexes containing only Eu(III) and La(III) did not show catecholase activity.