Libya-Bingazi'de belediye katı atık analizinde sürdürülebilir politika önerisi geliştirilmesi
Analysis of municipal solid waste in Benghazi, Libya to development of sustainable policy proposal
  1. Tez No: 513755
  2. Yazar: FAISAL ALI MOHAMED BABA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRAÇ AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bingazi, Libya'nın diğer şehirlerinde olduğu gibi, kötü yönetilen katı atık sorunları ile karşı karşıya bulunmaktadır. Belediye'nin katı atık yönetimi (KAY) uygulamasında en iyi yöntemi seçmenin önündeki engeli, katı atık türlerinin belirsizliği oluşturmaktadır. Bu araştırmanın amacını ve hedeflerini, deneysel bir kompozisyon analizi yoluyla ele alınan şehrin sürdürülebilir atık yönetimi seçenekleri oluşturmaktadır. Yağışlı ve kurak mevsimlerde örnekler toplanarak katı atık tipleri belirlendi. Örnekler, sezon başına 40 örnek olarak toplandı. Evreni temsilen örneklem yöntemi olarak, tabakalı örnekleme, sistematik rassal örnekleme ve amaçlı örnekleme gibi bir dizi örnekleme tekniğini kullanıldı. Örnekler toplandı, karıştırıldı ve kilogram olarak tartıldı. Örneklerin türleri tespit edildi. Bunlar kâğıt, cam, metal, plastik, tekstil, gıda dışı toplam, gıda ve çürüyebilir maddeler, çeşitli yanıcı maddeler, çeşitli yanıcı olmayan maddeler, tehlikeli evsel atıklar olarak sınıflandırıldı. Her bir örneğin örneklem içindeki oranını belirlemek için örnekler tartıldı. Esasen, katı atık yönetimi politikası hakkındaki görüşleri belirlemek için elde edilen veriler, Windows Microsoft Excel 2007 kullanılarak verilerin istatistiksel analizi yapıldı. Ayrıca, katı atım yönetimi ile ilgili birimlerde çalışan devlet görevlileri, atık toplama imha etme ile ilgili özel şirketlerin çalışanları ve halk ile yapılan anket sonuçları SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Benghazi, like other cities in Libya, faces problems associated with the poorly managed solid waste operation. The uncertainty of the types of municipal solid waste (MSW) It is the challenge that, hinders chosen the best method for solid waste management. This research goal and objectives were addressed through an empirical composition analysis of the city's MSW is sustainable waste management options. To specify types of MSW the Samples collection in wet seasons and dry seasons. a number of samples collected as 40 samples per season. And to get a representative sampling, in this case, employed a range of sampling techniques including stratified sampling, systematic random sampling, and purposive sampling. The Samples was collected, mixed and then weighed as, (Kg). The samples were characterized. as, paper, Glass, Metals, Plastics, Textiles, Non-food Total, Food and Putrescibles, Misc-combustibles, Misc. Non-combustibles, Household hazardous waste. And then the samples weighed again to determine the proportion of each type, a statistical analysis was conducted using a Microsoft Excel 2007 for Windows. and essentially, to sample the views on solid waste management policy. And interviews were conducted using semi-structured questionnaire1 with government officials involved directly and indirectly with solid waste management, management and employees of private companies involved in waste collection and disposal, and with members of the general public. while data generated from the questionnaire survey were analyzed using the Statistical Package (SPSS).