Safra kesesi polipi ve metabolik sendrom ilişkisinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective study of the association between gallbladder polyp and metabolic syndrome
- Tez No: 513754
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK DEMİRTUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Gastroenteroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Gastroenterology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Safra kesesi polipleri, safra kesesi karsinomunun öncülü olarak kabul edilmektedir. Yapılan araştırmalar safra kesesi polipleri etiyolojisinde yaş, cinsiyet , sosyal faktörler,vücut ağırlığı, abdominal obezite,glikoz intoleransı ve dislipideminin rol aldığını göstermiştir .Viseral adipoz dokudan salgılanan bazı sitokinler karsinojenezde rol alır. Bu sitokinlerin birleşiminin, safra kesesi polip ve safra kesesi kanser gelişimi ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Literatürde kolorektal kanserin metabolik sendromla ilişkisini gösteren birçok çalışma vardır, ancak safra kesesi ve metabolik sendrom ilişkisiyle ilgili çalışmalar ülkemizde yetersizdir. Bu sebeple çalışmamızda safra kesesi polipi olan hastalarda metabolik sendrom ve komponentlerinin prevalansının belirlenmesi amaçlandı. Metabolik sendrom yaşam tarzı değişiklikleri ile de önlenebilir. Safra kesesi polipi ve metabolik sendrom ilişkisinden yola çıkarak, metabolik sendromlu hastanın tedavisi ile safra kesesi polipi ve safra kesesi karsinomu sıklığının azaltılmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem: Retrospektif olarak yapılan çalışmamızda 01.01.2017-01.08.2017 tarihleri arasında S.B.Ü. Haydarpaşa Numune Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi İç Hastalıkları Kliniği, Genel Cerrahi Kliniği ve Gastroenteroloji Kliniğinde yatan veya ayaktan başvuran Safra Kesesi Polipi olan 45 hastanın ve Safra Kesesi Polipi olmayan kontrol grubu 45 hastanın geriye dönük olarak dosyaları incelendi. Çalışmaya 18 yaş ve üzeri hastalar dahil edilirken; Gebeler, konjenital polipozis sendromları, kronik viral hepatitler, primer sklerozan kolanjit , kolanjioselüler karsinom tanısı olan ve sekonder obezite açısından klinik şüphesi olan hastalar dahil edilmedi. Hastalarda laboratuar tetkiklerinden bakılmış olan; HDL, LDL, trigliserid, açlık kan şekeri,karaciğer fonksiyon testleri, viral hepatit markerları ve fizik muayene bulgularından bakılmış olan; Karın muayenesi, Murphy belirtisi hasta dosyalarından geriye dönük olarak tarandı. Hastalar tekrar kontrole çağırılarak,vücut ağırlıkları kg cinsinden,boy ve bel çevresi (BÇ) cm cinsinden ölçüldü. Vücut kitle indeksi (VKİ), ağırlığın (kg) boyun karesine (m²) bölünmesiyle hesaplandı. Kan basıncı ölçülerek mmHg olarak kaydedildi. İstatiksel analizler için SPSS 21 (Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanıldı. Bulgular: Retrospektif olarak yapılan çalışmamızda hastaların yaşları 24 ile 90 arasında değişmekte olup, ortalama 58,79 ± 15,7 iken, %51,1'i (n=46) kadın, %48,8'i (n=44) erkekti. Olguların vücut kitle indeksi ölçümleri ortalama 27,88 ± 5,23 kg/m2'dir. Gruplara göre olgular karşılaştırıldığında NCEP ATP III ve IDF metabolik sendrom kriterlerine göre düşük HDL düzeyi ve hipertansiyon oranları safra kesesi polip grubunda kontrol grubunun 2 katı olarak gelmiştir. Safra kesesi polip grubunda NCEP ATP-III kriterlerine göre 25 hastada(%55,55) , IDF-2005 kriterlerine göre 30 hastada (%66,66) metabolik sendrom görülmüş olup yüksek oranda metabolik sendrom saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Gallbladder polyps are considered to be the precursor of gallbladder carcinoma. The investigations have shown that age, gender, social factors, body weight, abdominal obesity, glucose intolerance and dyslipidemia are important for the etiology of gallbladder polyp. Some cytokines,which are secreted from visceral adipose tissue, lead to carcinogenesis. The combination of these cytokines is supposed to be associated with the development of gallbladder polyps and gallbladder carcinoma. There are too many study in the literature, about association of colorectal cancer with metabolic syndrome ,but the investigations are not enough about association of gall bladder and metabolic syndrome in our country. The aim of this study is to determine the prevalence of metabolic syndrome and components among gallbladder polyp patients. Furthermore, metabolic syndrome can be prevented by lifestyle changes. In this study, we aimed to decrease the frequency of gallbladder polyp and gallbladder carcinoma by treatment of patient with metabolic syndrome. Materials and Methods: In our retrospective study, we investigated the records of 45 patients with gallbladder polyp and 45 patients with normal gall bladder, who are treated in the Internal Medicine Clinic, General Surgery Clinic and Gastroenterology Clinic of S.B.Ü. Haydarpasa Numune S.U.A.M . The subjects were older than 18 years. Patients with clinical suspicion of pregnancy, congenital polyposis syndromes, chronic viral hepatitis, primary sclerosing cholangitis, cholangiocellular carcinoma and secondary obesity were excluded. Patients were examined through laboratory tests by which HDL, LDL, triglyceride, fasting blood sugar, liver function tests, viral hepatitis markers and physical examination findings were investigated. The abdominal examination, the Murphy's sign were scanned retrospectively from the patient records. Patients were recalled and body weights were measured in kg, while height and waist circumference (WC) were measured in cm. The body mass index (BMI) was calculated through dividing the weight (kg) by the square of the height (m2). Blood pressure was measured and recorded as mmHg. For statistical analysis, SPSS 21 (Statistical Package for the Social Sciences) program was used. Results: In our retrospective study, the ages of the patients ranged from 24 to 90 and the mean age was 58.79 ± 15.7. And 51.1% of them (n = 46) were female and 48.8% of them (n = 44) were male. The mean body mass index measurement was 27.88 ± 5.23 kg / m2. Comparison of subjects according to the NCEP ATP III and IDF metabolic syndrome criteria has shown the proportion of low HDL and hypertension cases in the polyp group has been seen as twice of the proportion of low HDL and hypertension cases in the control group. According to NCEP ATP-III (2001) criteria 55.5% of the subjects (n = 25) have metabolic syndrome, while 66,6% of the subjects (n = 30) have metabolic syndrome according to IDF-2005 criteria in the gallbladder polyp group. So higher rate of metabolic syndromes was seen among the patients with gallbladder polyp.