Farklı kapalılığa sahip sarıçam meşcerelerinde bazı iklim elemanlarının toprak nemi üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects on some climate elements on the soil moisture in the yellow pine stands with different closure
- Tez No: 513760
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRAÇ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, Ankara ili Çamlıdere İlçesi Çamkoru Dr. Fuat ADALI Araştırma Mühendisliği Ormanlarında bazı iklim elemanlarının (hava sıcaklığı, hava nemi ve yağış) farklı kapalılıktaki sarıçam meşcerelerinin bulunduğu alanlardaki toprak nem değerleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırma; aynı bakı, aynı derinlik ve aynı eğim grubunda bulunan 6 farklı orman parselinde yapılmıştır. Eylül 2014 – Ekim 2016 yılları arasında yapılan ölçümlerden elde edilen sonuçlara göre; COT (orman toprağı parseli) parselinde toprağın nem değeri ortalaması % 23.91, C1 (1 kapalı sarıçam meşceresi parseli) parselinde toprağın nem değeri ortalaması % 26.84, C2 (2 kapalı sarıçam meşceresi parseli) parselinde toprağın nem değeri ortalaması % 16.72, C3 (3 kapalı sarıçam meşceresi parseli) parselinde toprağın nem değeri ortalaması % 16.00, C0 (Simülasyon parseli) parselinde toprağın nem değeri ortalaması % 30.79, CK (Erozyon parseli) parselinde toprağın nem değeri ortalaması % 28.62 olarak ölçülmüştür. Yapılan istatistiki değerlendirmede, en düşük toprak nem değerlerinin C2 ve C3 parsellerinde, en yüksek toprak nem değerlerinin ise CO ve CK parsellerinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Çamlıdere District of Ankara province. The effects of some climate elements (air temperature, air humidity and rainfall) on the soil moisture values in the areas where the yellow clam stalks in different enclosures are located were investigated in the Fuat ADALI Research Forest. Research; The same view was made on 6 different forest parcels in the same depth and same slope group. According to the results obtained from the measurements made between September 2014 and October 2016; The humidity value average of soil in COT (forest land plots) parcel was 23.91%, the humidity value average of soil was 26.84% in C1 (1 closed yellow pine stands plots) plot and C2 16.72%, C3 (3 closed yellow pine stand plots) soil moisture value average 16.00%, C0 (Simulation plot) plot soil moisture value average 30.79%, CK (Erosion plot) plot soil moisture value average 28.62% It was measured. It was determined that the lowest soil moisture values were found in the C2 and C3 plots and the highest soil moisture values were in the CO and CK plots.