Dekompanse dilate kardiyomyopatili hastalarda levosimendan uygulamasının strain/strain rate parametreleri üzerine etkisi
The effect of levosimendan application on the strain / strain rate parameters in patients with decompensated di̇lated cardiomyopathy
- Tez No: 513768
- Danışmanlar: UZMAN TUNA TEZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Dekompanse dilate kardiyomiyopatili hastalarda güncel bir inotropik ajan olan levosimendan uygulamasının kısa dönem etkilerini yeni bir ekokardiografik parametre olan strain ve strain rate üzerinden göstermeyi amaçladık. Çalışma planı: Çalışmaya New York Heart Association/NYHA fonksiyonel klas III or IV olan ve medikal intravenöz destek tedaviye rağmen tedaviye rağmen klinik olarak stabil olamayan daha önceden koroner anjiografisi yapılmış ve koroner arter hastalığı saptanmamış dilate kardiyomyopatili 22 hasta alınmıştır. Atrial fibrilasyon, koroner arter hastalığı, stenotik kapak hastalığı, obstriktif kardiyomyopati, myokardit, ileri derecede kronik obstriktif akciğer hastalığı, ikinci veya üçüncü derecede atrioventriküler bloğu, belirgin renal ve hepatik disfonksiyonu, hipo ve hiperkalemi olan hastalar çalışmaya alınmamıştır. Hastalara levosimendan 24 μg/kg yükleme dozunda başlanmış daha sonra 0.1 μg/k g/dakika dozunda sustained ventriküler taşikardi, ciddi aritmiler ve hipotansiyon gibi yan etkiler olduğunda ara verilerek 24 saat devam edilmiştir. Bulgular: Levosimendan infüzyonu ile left ventricular ejeksiyon fraksiyonları bazal değeri 23.10±4.24 den 72. saatte 30.84±5.25 yükselmiş 30.günde ise 26.77 ± 4.48 değerine düşmüştür. Strain % değerleri 11 ± 3.21 den 72. saate 17 ± 3.44 yükselmiş 30 günde ise 13.33 ± 2.61 değerine düşmüştür. Mitral inflow E hızı anlamlı şekilde azalmıştır. E/Em oranı bazal değere oranla oldukça anlamlı şekilde azalmış ve 30. günde de devam etmiştir. Miyokard performans indeksleri her iki ventrikül için bazal ölçümlerle karşılaştırıldığında 72. saat ölçümlerde düşüş saptanmış 30. günde hafif bir yükselme olmakla birlikte bazal değerlerden daha yüksek saptanmıştır. Triküspit yetersizlik akımından endirekt olarak hesaplan tahmini pulmoner arter basıncı 72. saat değerlerinde en düşük (37.50 ± 11.3 mm Hg ) olarak ölçülmüş 30. günde ise hafifçe yükselmiştir. Hastaların fonksiyonel kapasiteleri belirgin şekilde düzelerek 30. günde 19 hasta klas II, 2 hasta klas III, bir hasta klas IV olmuştur. Sonuçlar: Sistolik ve diyastolik ekokardiyografik parametrelerdeki olumlu değişimler, levosimendan uygulanmasının dördüncü gününde maksimum düzeye ulaşmakta ve birinci ayda ise azalmakla birlikte bu olumlu etkiler devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to demonstrate the short-term effects of levosimendan using strain/strain rate parameters in patients with non-ischemic dilated cardiomyopathy. Study design: Twenty-two patients with dilated cardiomyopathy without coronary artery disease who had undergone coronary angiography and who were clinically unstable despite medical intravenous support were included in the study. Patients with atrial fibrillation, coronary artery disease, stenotic valve disease, obstructive cardiomyopathy, myocarditis, severe chronic obstructive pulmonary disease, second or third degree atrioventricular block, significant renal and hepatic dysfunction, hypo and hyperkalemia were not included in the study. Levosimendan was started at a loading dose of 24 μg / kg, and then in the case of adverse events such as sustained ventricular tachycardia, severe arrhythmias and hypotension at a dose of 0.1 μg / k g / min.was continued for 24 hours. Results: With the levosimendan infusion, the EF increased from 23 ± 4.24% to 30.84 ± 5.25% at the 72nd hour and it decreased to 26.77 ± 4.48% on the 30th day. Strain% values increased from 11 ± 3.21 to 72 hours and increased from 17 ± 3.44 to 13.33 ± 2.61 in 30 days. Mitral inflow E rate was significantly reduced. The E / Em ratio decreased significantly compared to the baseline value and continued on the 30th day. When myocardial performance indexes were compared with basal measurements for both ventricles, decrease in 72th hour measurements was found to be higher than the baseline values, although there was a slight increase on the 30th day. The predicted pulmonary artery pressure was calculated as the lowest in the 72th hour (37.50 ± 11.3 mm Hg) and increased slightly on the 30th day. The functional capacity of the patients improved significantly, on the 30th day, 19 patients were class II, 2 patients were class III, and one patient was class IV. Conclusions: Positive changes in systolic and diastolic echocardiographic parameters reach the maximum level on the fourth day of levosimendan administration, and although these effects are few in the first month , positive effects continue.