Kalp yetmezliğinde alveolakapiller membran fonksiyonlarının toraks ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of alveolacapillary membrane functions in heart failure by thoracic ultrasonography
- Tez No: 597363
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHDİ ZOGHİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Kalp yetmezliğinin en önemli semptomu pulmoner konjesyona bağlı gelişen dispnedir. Pulmoner konjesyon değerlendirilmesi akciğer grafisi gibi yöntemlerin yanında torasik ultrasonografi ile B çizgi sayısı ve plevral effüzyon değerlendirilmesi ile mümkündür. Kronik kalp yetmezliğinde devamlı pulmoner kapiller basıncı ve volüm fazlalığına bağlı olarak alveolakapiller membranda remodellinge bağlı değişiklikler oluşur.Remodelling sonucunda interstisyumda doku artışına bağlı olarak gaz difüzyon azalmaktadır. İnterstisyum sıvı miktarının yani pulmoner konjesyonu gösteren B çizgi sayısı ile gaz difüzyonu arasındaki ilişkinin gösterilmesi ilgili mevcut veriler azdır. Bizim çalışmamızın amacı kalp yetersizliği hastalarında toraks ultrasonografi ile B çizgi sayısı ve difüzyon testi(DLCO) sonuçlarını karşılaştırarak B çizgi (intertisyum sıvı birikimi) sayısının artışının alveolakapiller membran difüzyon kapasitesi üzerindeki etkisini incelemektir. Yöntem: Prospektif olarak Ocak 2018-Aralık 2018 tarihleri arasında kliniğimizde yatan akciğer ödem tablosunda dekompanze kalp yetmezliği tanısı alan 80 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların yatışının ilk 24 saat içerisinde ekokardiyografi ve Toraks ultrasonografi ile B çizgi sayısı hesaplanması yapılmıştır ve toplam B çizgi sayısı 15 üstü ve altı şeklinde iki gruba ayrılmıştır. Hastanın yeterli düretik tedavi verilmesi sonrasında vizuel analog dispne skalası ve yatak başı nefes darlığı testi ile hastalar dispne açısından değerlendirilmiştir. Testlerden geçen ve tolere edebilen hastalar solunum fonksiyon testi, DLCO testi ve 6 dakika yürüme testi uygulanmıştır. B çizgi sayısı 15 üstü ve altı şeklinde ayrılan iki grup arasında solunum fonksiyon testi, DLCO ve ekokardiyografi sonuçları karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışmada dahil edilen 77 hastanın 26'si B çizgi sayısı 15'in altında (18 erkek, ortalama yaş: 48,6±3 yıl, VKİ 27,9±1,09 kg/m2), 51'inde 15'in üstünde (36 erkek, ortalama yaş 53,73±2,02,VKİ 28,2±0,55kg/m2) dir. B çizgi sayısı >15 olan grupta RVEF daha düşük (p=0,003), RVSm daha düşük (p=0,014), SPAP daha yüksek (p15 olan grupta kalp yetmezliğinin prognoz göstergelerinin daha kötü olması nedeniyle kalp yetmezliğinde bir kötü prognoz göstergesi olabilir.
Özet (Çeviri)
Background: The most prominent symptom of congestive heart failure (CHF) is pulmonary congestion induced dyspnea. Pulmonary congestion can be evaluated by B-line count and pleural effusion evaluation via thoracic ultrasonography along with using methods such as chest radiography. In CHF high pulmonary capillary pressure and excessive volume results in alveolar-capillary membrane remodeling. As a result of the remodelling, gas diffusion is reduced due to the tissue growth in the interstitium. There is limited data available on the relation between B-line count (which shows interstitial fluid volume, thus, indicates pulmonary congestion) and gas diffusion. This study aims to research the effect of the increased B-line count (interstitial fluid accumulation) on the diffusion capacity of the alveolar-capillary membrane through the comparison of B-line count via thoracic ultrasonography and diffusion test (DLCO) results in patients with CHF. Methods: This prospective study evaluated 80 consecutive patients admitted with pulmonary edema and decompansated heart failure to our clinic between January 2018 and December 2018. Within the first 24 hours of admissionB-line counts of the patients were calculated with echocardiography and thoracic ultrasonography. The patients were categorized into two groups based on their B-line counts being higher or lower than 15. After sufficient diuretic treatment, patients were evaluated for dyspnea using visual analogue dyspnea scale and bedside breathing difficulty test. The patients who had tolerated the tests were then subjected to respiratory function test, DLCO and 6-minute walk test (6MWT). The results of the respiratory function tests, DLCO and echocardiography were compared between two groups. Results: Total of 77 patients wereincluded in the study and 26 had lower than 15 B-line counts (18 males, mean age 48.6±3 yrs, BMI 27.9±1.09 kg/m2) and 51 had higher than 15 B-line counts (36 males, mean age 53.73±2.02, BMI 28.2±0.55 kg/m2).