Türkiye'nin turizm gelirlerinin ödemeler dengesine katkısının analizi
  1. Tez No: 51384
  2. Yazar: PEMBEGÜL ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. C. NECAT BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET Günümüzde bazı ülkeler için çok önemli bir gelir kaynağı olan turizmin yarattığı ekonomik, sosyal, kültürel ve politik etkiler ülkelerin ekonomilerinde ve özellikle de uluslararası ekonomik ve politik ilişkilerde önemli sonuçlar doğurmaktadır. Bu yüzden çalışmamızda ödemeler dengesinin görünmeyen kalemleri içersinde yer alan turizm gelirlerinin nasıl arttırılacağı, ödemeler dengesindeki açıkların kapatılmasına nasıl yardımcı olacağı araştırılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla turizm gelirlerine etki eden etkenlerin neler olduğu ve bu etkenlerin gerçekten turizm gelirlerini etkileyip etkilemediği istatistiki yöntemler kullanılarak ortaya konmaya çalışılmıştır. Türkiye'nin toplam turist gelirleri ile sırasıyla, Türkiye'ye gelen Turist sayısı, Döviz kuru, Uluslararası gelir, Türkiye fiyat indeksi, Seyahat acentaları sayısı, Türkiye'nin yatak sayısı, Nisbi fiyatlar, Almanya fiyat indeksi arasında nedensellik testi yapılmış ve budeğişkenler ile turist gelirleri arasında kuvvetli ve istatistiki olarak anlamlı bir ilişkinin olduğu ortaya çıkmıştır. Gerçekleştirilen nedensellik testleri sonucunda turist gelirini etkilediği tesbit edilen değişkenler ile gerçekleştirilen regresyon analizinde ise aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. Turizm gelirlerindeki değişmelerin hemen hemen tamamı / regresyon modeline dahil edilen değişkenlerce açıklanmaktadır. Sonuç olarak turizm sektörüne bilimsel bir anlayışla yaklaşılıp bu sektörden daha etkin ve daha verimli yararlanma yolları araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT For some countries, tourism is an important revenue source, and its impacts on economic, social, cultural and politic areas, especially on international economic and politic relations have important consequences. ' In this study, how tourism revenues can be increased in invisible items of balance of payment and how it can help to decrease balance of payment deficits are examined. Therefore, firstly factors that effects tourism revenues are explained and then it is put forward statistically whether these factors are affected tourism revenues in Turkey. Causality test between total tourism revenues of Turkey and, in turn, amount of tourists, exchange rates, international revenues, price index, number of tourism agents, total bed capacity, relative prices, etc. are performed. It is found that a strong relation between these variables has exist. Based upon causality test, a regression analyses is run. Result of the regression analysis is below. Changesin tourism revenues of Turkey is explained almost totally by the variables that are included regression model. As a result, tourism sectors should be analyzed by scientific methods in order to benefit from tourism sector productivily and efficiently.