Bizimkiler dizisi üzerine bir inceleme: Toplumsal yapıdaki kültürel iletilerin yayılma süreci ve televizyon
  1. Tez No: 51385
  2. Yazar: GÜRSEL YAKTIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORKMAZ ALEMDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
ÖZET Bir toplumsal yapı içinde aracı bir etken olma özelliğine sahip kültür, toplumdaki öğelerin bütünlüğünü sağlayıp, onlara bir kişilik kazandırarak toplumsal bir uyum yaratmaktadır. Bütün bunları yaparken amaç, topluluk üyelerine norm, değer ve rolleri kabul ettiren ve benimseten bir kültür aşılama sürecini de oluşturmaktır. Bu süreç içinde, birey diğer birçok değişken ile birlikte, kitle iletişim araçlarının da etkisi altında kalmaktadır. Bu araçlar, bireyin, çocuklukta toplumsallaşmak, ergin yaşta da sürekli kültür aşılama sürecinde etkin konumda olmaktadırlar. Ayrıca toplumdaki hakim ideoloji de bu araçlar aracılığıyla bireylere iletilmektedir. Televizyon son dönemdeki gelişmelerin de etkisiyle, bu açıdan toplumsal yaşamda önem kazanmıştır. Hemen her program çeşidiyle özellikle de dizilerle toplumdaki iletilerin yayılmasında önemli rol oynamıştır. Bu durum toplumumuz için de söz konusu olmakta ve özellikle popüler televizyon dizileri bu konuda öncülük etmektedir. Bu dizilerden en önemlilerinden biri olan Bizimkiler dizisi de yukarıda sayılan özellikler göz önünde bulundurularak inceleme kapsamına alınmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, toplumsal yapı ve kültür kavramları ve toplumsallaşma sürecindeki önemli öğeler ele alınmıştır. İkinci bölümde, Türk toplumunun yukarıda sayılan özellikler kapsamında bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Üçüncü bölümde, televizyonun toplumsal yapıdaki konumu ve itoplumsal iletilerin yayılma sürecindeki rolü değerlendirilmiştir. Dördüncü ve son bölümde de, yukarıda belirtilen düşünceler doğrultusunda“Bizimkiler”dizisiyle ilgili bir çözümleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Culture has an intermediary role in a social structure. To create a social harmony is the main purpose in this position. Culture also gives some thoughts about norm, values and roles to people in the society throughtout the socialization process. Mass media have also important role in the socialization process. Media select items for attention and provide rankings of what is or is not important. They can be defined as means or instruments serving as carriers from a dominant ideology in society to a mass auidence. Television is a prevalent medium in the prezantation of some norms, values and roles. It provides images and ideas that can have important meaning to all television viewers in all types of programming. Especially, television series have an important role to transfer the social messages. This situation is also same and important in our society. Bizimkiler is the one of the most popular television series that presents so many social messages. The main purpose in this study was to describe the social messages in the society and Bizimkiler. In the first chapter, social structure and culture and some important elements in socialization process were defined. In the second chapter, the social structure of Turkey was analysed. In the third chapter, mass media andtelevision were analysed connected with their roles in the society. In the fourth chapter Bizimkiler was analysed, and compared with the Turkish social structure.