Oligopol piyasasında fiyatlama ve uygulamalı bir örnek
  1. Tez No: 51383
  2. Yazar: MURAT BALBAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. M. KEMAL BİÇERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Olipopol, aksak rekabet piyasası içinde yer alır. Kelime anlamı; belirli bir mal veya hizmet piyasasında az sayıda üretici veya satıcının bulunduğu piyasa şeklini ifade eder. Bir malın veya hizmetin piyasada bir kaç büyük firma tarafından üretmesi veya satılması ve bu firmaların piyasaya hakim olup, piyasada rakipsiz kalmaları çeşitli nedenlere bağlıdır. Örneğin: işletmeye konu olan mal ve hizmetlerin üretilmesi ve satılması, çok büyük sermaye gerektiren başka üretim faktörlerinin bir veya bir kaçının bu tür işletmelerin ellerinde bulunmaları ile de fiilen oligopol oluşturulur. Daha sonra ülke yasalarının kendillerine sağlamış olduğu imtiyazlarda işletmeleri olipopolleştirebilir. Firmaların büyüklüğüne bakıldığında firmalar arasında her hangi bir rekabetin varlığı hissedilmeyebilir. Gerçekte olipopol piyasasında rekabetin belirleyici özelliği firmaların düşünce yapısında yatar. Günümüz ekonomilerinde özellikle aksak rekabet piyasalarında oligopol davranış ve düşünce yapısı, ekonomik davranış ve düşüncenin aslını oluşturur. Gerçekte hiç bir ekonomide tam monopol ve tam rekabet firmaları bulmak mümkün değildir. Bu nedenle oligopol düşüncesi uygulamaya en yakın olması nedeniyle, günümüzde ekonomik yapının temelini oluşturur.
Özet (Çeviri)
III ABSTRACT Oligopoly exists in a market place where competition does not work well, i.e. few producers or sellers at a certain market of goods or service. There are several reasons for producing and selling of any goods or service by few big companies and forhaving no competitors being as a ruler. An example of being actual oligopoly is that a company can hold one or more production factors solely in his hands which might require great capital for the certain goods or service. Another example is the privilege that the laws of the country gives them. Also, when considering the size of a company you may not feel the competition between them. In fact, the determinative character of the competition lies on the way of thinking of the firm in oligopoly market. In today's economics, particularly in failed competitive markets, oligopoly behaviour and structure of thinking constitutes the basement of economics behaviour and thoughts. It is, however, impossible to find an absolute monopoly or absolute competitive companies in any economy. That is why, oligopoly is the foundation of today's economics structure being the most applicable one.