Sağlıklı yetişkin erkeklerde maraş otu (Ağız otu) kullanımının serum prolidaz aktivitesi üzerine etkisinin araştırılması
Use of maraş otu (Orgas otu) in healthy adult meninvestigation on the effect of serum prolyder activity
- Tez No: 513853
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Prolidaz, hücre içinde, prokollojen, kollojen ve prolin veya hidroksiprolin içeren proteinlerin katabolizmasında rol oynayan sitoplazmada bulunan bir enzimdir. Prolidaz aktivitesindeki sapmalar, kanserlerde ve fibrozis ile karakterize birçok durumda yararlı bir belirteç olabilir. Hem prolidazın hem de kollajenin geniş doku dağılımı, bu enzimin birçok klinik durumla ilişkili olduğunu düşündürmüştür. Kollojen özellikle bağ dokusunda olmak üzere çoğu dokuda bol miktarda bulunur ve vücuttaki toplam proteinin yaklaşık 1/3'ünü oluşturur. Prolidaz, Kollajen metabolizmasında, yeni matriks oluşumunda ve hücre büyümesinde rol alır. Eksikliğinde prolin ve hidroksiprolinin idrar ile atılımı artar ve kollajen sentezi bozulur. Yapılan kaynak taramasında Maraş otunun serum prolidaz aktivitesi üzerine etkisi ile ilgili bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu nedenle bu çalışmamızda; Maraş otu kullanımının yetişkinlerde kollojen dengesinde önemli rol oynadığı bilinen serum prolidaz (proline dipeptidase) aktivitesi üzerine etkisini incelemeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmaya, Haziran 2017-Ocak 2018 tarihleri arasındaki yaklaşık 7 aylık sürede Kahramanmaraş ili ve çevre ilçelerden benzer yaş dağılımına sahip Maraş otu kullanan 42 kişi çalışma grubunu, Maraş otu kullanmayan 32 kişi ise kontrol grubunu oluşturmak üzere toplam 74 kişi dahil edildi. Bu gruplardan alınan venöz kan plazma örneklerinde Prolidaz düzeyleri modifiye Chinard tekniği kullanılarak spektrofotometrik olarak ölçüldü. Elde edilen veriler uygun oldukları için t testi kullanılarak karşılaştırıldı. Çalışma sonunda İstatistiksel analizler SPSS 11,5 istatistik programı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Prolidase is an enzyme found in the cytoplasm that plays a role in the catabolism of proteins including prochllojen, collagen and proline or hydroxyproline in the cell. Deviations in prolidase activity can be a useful marker in many cases in the characterization of cancers and fibrosis. The large tissue distribution of both prolidase and collagen suggests that this enzyme is associated with many clinical situations. The colloid is found abundantly in most tissues, especially in the connective tissue, and constitutes about 1/3 of the total protein in the body. Prolidase is involved in collagen metabolism, new matrix formation and cell growth. In the absence of proline and hydroxyproline urine excretion increases and collagen synthesis is impaired. There was no study on the effect of Marash powder on the serum prolidase activity in the scanning of the source. For this reason, in our study; We aimed to investigate the effect of Marash powder on serum prolidase (proline dipeptidase) activity, which is known to play an important role in the colloid balance in adults. Materials and Methods: A total of 74 people were included in the study to form a control group, 32 people who did not use Marash powder, and 42 people who used Marash powder that have similar age distribution in Kahramanmarash province and surrounding provinces for about 7 months between June 2017 and January 2018. Prolidase levels were measured spectrophotometrically using modified Chinard technique in venous blood plasma samples from these groups. The obtained data were compared using the t test as appropriate. At the end of the study statistical analyzes were evaluated by SPSS 11.5 statistical program. A P value of