Omuz impingement sendromu tanısı alan bireylerde tetik nokta tedavi yaklaşımının etkinliği
The effectiveness of the trigger points therapy approach on the patients diagnosed with shoulder impingement syndrome
- Tez No: 513852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKŞAN DEMİRBÜKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Omuz İmpingement Sendromu Tanısı Alan Bireylerde Tetik Nokta Tedavi Yaklaşımının Etkinliği ÖZET Amaç: Çalışmanın amacı; omuz impingement sendromu olan bireylerde iskemik kompresyonun ağrı, başınç ağrı eşiği, eklem hareket açıklığı (EHA), kas kuvveti ve fonksiyonellik üzerine etkilerini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya supraspinatus, infraspinatus ve subskapularis kaslarında aktif tetik noktası (TN) olan omuz impingement tanılı toplam 40 olgu (24 kadın -16 erkek, ortalama yaşı: 50,27±9,306 yıl) katıldı. Demografik veriler kaydedildikten sonra; ağrı şiddeti, basınç ağrı eşiği, EHA, kas gücü ve fonksiyonelliği sırasıyla vizüel analog skala (VAS), algometre (Baseline), gonyometre (Universal), dinamometre (Lafayette), Constant-Murley Omuz Skoru ile değerlendirildi. Kontrol grubunu oluşturan 20 olguya ultrason, transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS), coldpack ve egzersiz uygulandı. 20 olgudan oluşan iskemik kompresyon grubu kontrol grubunun tedavi yöntemlerine ek olarak iskemik kompresyon ile tedavi edildi. Tüm hastalar 15 gün boyunca tedavi edildi. Tüm değerlendirmeler tedavi programından önce ve sonra yapıldı.
Özet (Çeviri)
The effectiveness of the trigger points therapy approach on the patients diagnosed with Shoulder impingement syndrome. ABSTRACT Purpose: The aim of the study was to investigate the effects of ischemic compression on pain, pressure pain thershold (PPT), range of the motion (ROM), muscle strength, and functionality of shoulder in patients with shoulder impingement syndrome. Methods: Totally 40 patients (24 Female and 16 Male; mean age: 50,27±9,306 years) who had shoulder impingement syndrome with active trigger points (TPs) on suprapinatus, infraspinatus and subscapularis muscle participated in the study. After demographic data has been recorded; pain intensity, PPT, ROM, muscle strength, and functionallity were assessed by visual analog scale, algometer (Baseline), goniometer (Universal), dynamometer (Lafayette), Constant-Murley Shoulder Score, respectively. The control group consisted of 20 patients who had ultrasound, TENS, coldpack and exercise treatment. İschemic compression group of 20 patients were treated with ischemic compression in addition to treatment methods of control group. Ischemic compression was applied on active TPs for 90 seconds and gradually increased by patient's tolerance. All patients were treated for 15 days. All assessments were performed before and after the treatment program.