Veri ambarı oluşturmada ETL ve ELT yaklaşımlarının kullanımı ve karşılaştırılması
The usage and comparison of ETL and ELT approaches in data warehouse modeling
  1. Tez No: 513877
  2. Yazar: ABDULLAH ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. TAHSİN ÇETİNYOKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte üretilen veri miktarı ve verinin barındırdığı bilginin değeri devamlı artmaktadır. Bu artış beraberinde verinin analiz edilebileceği veri ambarı mimarisini oluşturmayı zorunlu kılmıştır. Standard bir veri ambarı mimarisinde, veri belirli aralıklarda operasyonel sistemlerden çıkartılıp, dönüşüme tabi tutulur, temizlenir ve veri ambarına yüklenir. Ancak gün geçtikçe, güncel veri ambarına olan ihtiyaç artmış ve bu konuyla ilgili bir sürü araştırma yapılmıştır. Bu çalışma kapsamında veri ambarı konsepti hakkında bilgi verilmiş, veri ambarını oluşturan katmanlar tanımlanmış ve veri aktarımının öneminden bahsedilmiştir. Literatür araştırması kısmında, güncel veri ambarı mimarisinin hedeflendiği çalışmalar filtrelenmiş ve veri aktarımı için 2 farklı temel yöntemin kullanıldığı tespit edilmiştir. ETL (Çek Dönüştür Yükle) / ELT (Çek Yükle Dönüştür) yöntemlerinin detaylı tanımlamaları yapılmıştır. Yapılmış olan uygulamada, bu iki yöntemin belirli bir senaryoya göre veri aktarım süreleri test edilmiş ve sonuçlarının değerlendirilmesi yapılmıştır. Çıkan sonuçlara göre Çek Yükle Dönüştür yönteminin Çek Dönüştür Yükle yöntemine göre daha hızlı olduğu tespit edilmiş, güncel veri ambarı mimarisi oluşumunda önemli bir role sahip olabileceğine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Along with the development of technology, the amount of data produced and the value of the information it contains are continuously increasing. With this increase, the data warehouse architecture, in which the data can be analyzed, has begun to be formed. In a typical data warehouse architecture, data is periodically extracted from operational systems, transformed, cleaned, and loaded into the data warehouse. However, as time went on, the need for up-to-date data warehouses increased, and a lot of researches have been done on this subject. In this study, information about data warehouse concept is given, layers forming data warehouse are defined and the importance of data transfer is mentioned. In the literature survey, the studies targeted by the current data warehouse architecture have been filtered and it has been found that 2 different basic methods are used for data transfer. Detailed descriptions of the ETL (Extract Transform Load) / ELT (Extract Load Transform) methods have been made. In the application, the data transfer times of these two different methods are tested with respect to a specific scenario and the results are evaluated. According to the results, it has been determined that the Extract Transform Load method is faster than the Extract Load Transform method, and it is mentioned that Extract Load Transform might have a more important role within the current data warehouse architecture.