E-ticaret sektöründe iş zekası uygulaması
Business intelligence application in E-commerce industry
- Tez No: 1001453
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZERRİN AYVAZ REİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enformatik Bilim Dalı
Özet
Günümüzde veri büyük bir hızla artmakta ve işletmeler için büyük bir önem arz etmektedir. Doğru şekilde toplanarak istenilen formata dönüştürülen ve analiz edilen veri, işletmelerin operasyonel aksiyonlarının hızlandırılmasına ve stratejik kararların analitik bir düzlemde alınmasına olanak sağlar. Özellikle Covid-19 pandemisi ile birlikte ciddi bir büyüme gerçekleştiren e-ticaret sektöründe de veriye dayalı karar almak ve bu kararı en hızlı şekilde alabilmek çok önemlidir. Bir işletmenin veriye dayalı kararlar alabilmesi için öncelikle bir veri ambarı oluşturması gerekmektedir. Veri ambarları, işletmenin takip ettiği anahtar performans göstergeleri için gerekli olan verilerin kaynak sistemlerden belirli periyotlarla istenilen formata dönüştürülerek toplandığı platformlardır. Veri ambarındaki verilerin görselleştirilmesi, canlı raporlar oluşturulması, otomatik alarm sistemlerinin kurulması için ise iş zekası uygulamalarının sürece entegre edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada Kimball veri modelleme yaklaşımı baz alınarak, bir açık kaynaklı e-ticaret uygulaması için veri ambarı tasarlanmış, ETL süreci planlanarak geliştirilmiş ve üç farklı rapor içeren bir iş zekası uygulaması hazırlanmıştır. Veri seti olarak ise 99.441 sipariş ve 32.951 ürün verisi içeren Brazillian E-Commerce veri seti kullanılmıştır. Geliştirilen iş zekası uygulaması, Microsoft Power BI ürünü kullanılarak oluşturulmuştur. Bu raporlar, müşteri satın alma davranışları, ürün satışları ve siparişlerin zaman içindeki değişimleri hakkında önemli bilgiler sunmaktadır. Bu çalışma, e-ticaret sektöründe gelecekte yapılacak iş zekası ve raporlama çalışmalarına temel oluşturacak şekilde tasarlanmıştır. Bu temel, sepet analizi ve müşteri segmentasyonu gibi çalışmalar için de hızlıca entegre edilebilir bir altyapı sunar. İş zekası uygulaması, e-ticaret sektörüne özel geliştirilmiş olsa da, farklı sektörlerdeki iş zekası ve veri ambarı projeleri için süreçsel olarak altyapı sağlar. Bu nedenle, bu tezin sonuçları, işletmelerin veri ambarı ve iş zekası uygulamalarını geliştirme sürecinde rehber olarak kullanılabilecek değerli bilgiler içermektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, data is growing at an exponential rate and it holds great importance for businesses. When collected accurately and transformed into the desired format for analysis, data allows businesses to accelerate their operational actions and make strategic decisions on an analytical level. Especially in the e-commerce sector, which has grown significantly with the Covid-19 pandemic, it is very important to make data-based decisions and to take this decision as quickly as possible. In order for a business to make data-driven decisions, it is necessary to first create a data warehouse. Data warehouses are platforms where the data required for the key performance indicators followed by the enterprise are collected from the source systems in certain periods, by converting them into the desired format. Integration of business intelligence applications into the process is necessary for visualizing the data in the data warehouse, creating live reports, and establishing automated alert systems. In this study, a data warehouse was designed for an open source e-commerce application based on the Kimball data modeling approach, the ETL process was planned and developed, and a business intelligence application containing three different reports was prepared. The Brazillian E-Commerce dataset containing 99.441 orders and 32.951 product data was used as the data set. The developed business intelligence application was created using the Microsoft Power BI product. These reports provide important information about customer purchasing behavior, product sales and changes in orders over time. This study has been designed to serve as a foundation for future business intelligence and reporting efforts in the e-commerce industry. This foundation provides a readily integrable infrastructure for studies such as basket analysis and customer segmentation. Although the business intelligence application is specifically designed for the e-commerce industry, it provides a process-oriented infrastructure for business intelligence and data warehouse projects in different sectors. Therefore, the results of this thesis contain valuable information that can be used as a guide for businesses in the process of developing their own data warehouse and business intelligence applications.