Grafen nanoyapı katkılı çift-yan takviyeli yapıştırma bağlantılarının dinamik davranışları
Dynamic behaviour of grafen nanostructure reinforced adhesively bonded double strap joints
  1. Tez No: 513879
  2. Yazar: BURAK HÜLAGÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Yapıştırma bağlantıları; havacılık-uzay, otomotiv ve gemi sanayi gibi birçok alanda perçin, cıvata ve kaynak bağlantılarına alternatif olarak çokça tercih edilmektedir. Yapıştırma bağlantıları genellikle tek veya çift bindirme şeklinde olabilmektedir. Yapıştırıcı (adhesive) ve yapıştırılan malzemelerden (aderend) oluşan yapıştırma bağlantı tipleri, endüstriyel kullanımda çeşitli mekanik ve dinamik zorlanmalara maruz kalmaktadırlar. Bu zorlanma tiplerinden biri de titreşimdir. Mekanik titreşimler neticesinde yapıştırıcıda çatlak oluşumu ya da arayüzeyde soyulma gibi farklı tip hasarlar gözlemlenebilmektedir. Bu hasarlar, hem önemli kazalara sebep olabilmekte hem de maliyet açısından ciddi kayıplara sebebiyet verebilmektedir. Bundan dolayı, titreşim hasarı makine elemanları üzerinde ciddi bir husus olarak değerlendirilmektedir. Bu tez çalışması kapsamında, grafen nanoyapı (GNP) katkısının birçok alanda yaygın şekilde kullanılan çift-yan takviyeli yapıştırma (DSJ) bağlantılarının özellikle modal (sönüm oranı ve doğal frekans) olmak üzere, modal ve mekanik özellikleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Yapıştırma bağlantılarında yapılacak iyileştirmeler sayesinde özellikle makine elemanlarında meydana gelebilecek uzun vadeli hasarlar sebebiyle vuku bulan kazaların minimize edilmesi ve buna bağlı olarak meydana gelen hayati ve mali kayıpların önlenmesi, tez konusunun yaygın etki hedeflerindendir. Bu çalışmadan elde edilen neticelere göre GNP katkısı ile çift-yan takviyeli yapıştırma bağlantılarının mekanik ve dinamik performanslarında önemli oranda artış meydana geldiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Adhesive connections; are widely preferred as an alternative to many rivets, bolts and welding connections in many fields such as aerospace, automotive and ship industry. Adhesive connections are bonded to each other as single or double overlay type. Adhesive joints the components of which are adhesive and adherends are exposed to variety of mechanics and dynamics forces. One of these force type is vibration. As a result of mechanical vibrations, different types of damage such as cracking in the adhesive or peeling at the interface can be observed. These damages may cause serious accidents and financial lost. Therefore, vibration damage is considered as a serious issue on the machine elements. In scope of the thesis study, the effects of graphene nanostructure (GNP) additive on the modal and mechanical properties, especially modal (damping ratio and natural frequency) of adhesively double-strap joints (DSJ) used in many areas have been investigated. That to minimize the accidents because of the long-term damages might occur on the machine elements is one of the goals of this thesis work thanks to the improvements on the adhesive joints. According to the results obtained, it has been observed that the GNP additive significantly increased in the mechanics and dynamics performances of the double strap joints.