Dünya klasındaki işletmelerde bir maliyet yönetimi aracı olarak faaliyetlere dayalı maliyet sistemi ve bir uygulama
- Tez No: 51391
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 253
Özet
ÖZET Yeni rekabet ortamı, işletmelerin,“dünya Masında bir işletme”olmalarım gerektirmektedir. Dünya Ması; bir işletmenin, çalışmalarında yüksek basan standartlarına ulaşması, müşterilerinin gereksinimlerini karlı olarak giderebilmesi ve bu başarısını sürekli geliştirmesi olarak tanımlanabilir. Dünya klasmdaM işletmeler, müşterilerin istediği kalite, maliyet ve zaman konularında bilgiye gereksinim duyarlarsa da, günümüz maliyet sistemleri, yöneticilerin maliyetleme, planlama ve kontrol kararlarıyla ilgili bilgileri, oldukça geç, çok genel ve fazla çarpık olarak sağlamaktadır. Buna karşılık, dünya klasındaki işletmelerin temel bilgi sistemi niteliğindeki modern maliyet yönetimi sistemleri; bu işletmelerin müşterileri için önemli olan ürünlerini ve işlemlerim geliştirebilmelerinde gereken, maliyetleme, planlama, ölçme ve geri-büdirimin yerine getirilmesi amacıyla oluşturulan bir grup aracı, tekniği ve yöntemi sağlamaktadır. Bu araçlardan birisi de faaliyetlere dayalı maliyetlemedir. Faaliyetlere dayalı maliyet sistemlerinin kökleri, geleneksel maliyet sistemlerinin ürün maliyetlerini çarpık olarak belirlenmesine kadar uzanmaktadır. Bu çarpıklık, işletmede kullanılan bir kaynağın ya birim fiyatının ya da miktarının, maliyet merkezlerine ve ürünlere doğru olarak yüklenmediği durumlarda oluşmaktadır. îşletme kaynaklarının nasıl kullanıldığının anlaşılması için, dünya klasında bir işletmede yerine getirilen faaliyetlerin belirlenmesi gerekir. Faaliyetlere dayanan maliyet sistemleri, kaynakların faaliyetlerce tüketildiğini ve faaliyetlerin de, ürün ve müşteriler gibi, maliyet nesnelerince tüketildiğini kabul eder. Bu yüzden, faaliyetler, maliyetleri oluşturmakta ve maliyet nesneleri de faaliyetler için bir talep doğurmaktadır. Dolayısıyla, bu maliyet sistemlerinde, kaynakların maliyeti faaliyetlere aktarılır ve daha soma da, faaliyetlerin maliyeti, bu faaliyetler için bir talep doğuran, maliyet nesnelerine aktarılır. Böylece, faaliyetlere dayalı maliyet sistemleri; stratejik analiz, değer analizi, maliyet analizi ve basan analizlerinde kullanılabilecek yararlı bilgiler sağlar. Sonuç olarak,.faaliyetlere dayalı maliyet sistemleri, işletmenin kaynaklan, faaliyetleri, maliyet nesneleri, maliyet taşıyıcılan-etkenleri- ve faaliyet basan ölçüleri konusunda finansal ve işletme çalışmalarına ilişkin verileri elde ederek işleyen bir sistemdir.“Arçelik A.Ş. Çayırova îşletmesi”nde uygulanan faaliyetlere dayalı maliyet sistemi de, bu konuda çok güzel bir model olarak tanımlanabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The new competitive environment demanded that companies should become world-class.“World-class”can be defined as achievement of high standards of business peformance, profitably meeting customer needs and continous improvement. Even though world-class companies need information about the cost, quality and timeliness that customers demand, today's cost systems are too late, too aggregated and too distorted to be relevant for managers' costing, planning and control decisions. However, as the main information system of the world-class companies, modern cost management systems provide a set of tools, techniques and methods for costing, planning, measuring and providing feedback to improve these companies products and processes that matters to the customers. One of these tools is activity-based costing. Activity-based cost systems' origins He in the recognition that conventional cost systems report distorted product costs. This distortion occurs when either the unit price or the quantity use of a resource is not attributed accurately to cost centers and products. In order to understand how resources are being used, it is necessary to understand the activities that go on in a world-class company. Cost systems that based on activities assume that resources are consumed by activities and activities are consumed by cost objects such as products and customers. Therefore, activities cause cost and cost objects create the demand for activities. So in these cost systems, the costs of resources are assigned to activities and then the costs of activities are assigned to cost objects that demand these activities. Thus,activity-based cost systems provide a wealth of useful information that can be used in strategic, value, cost and performance analysis. Consequently, an activity-based cost system maintains and processes financial and operating data on a company's resources, activities, cost objects, cost drivers, and activity performance mesures. The activity-based cost system that is implemented in“Arçelik A.Ş. Çayırova Plant ”is an admirable model.