Thymus vulgaris'in meme kanseri hücre soyları ve kanser kök hücreleri üzerine antiproliferatif ve apoptotik etkilerinin incelenmesi
The investigation of the antiproliferative and apoptotic effects of thymus vulgaris on breast cancer cell lines and cancer stem cells
  1. Tez No: 513918
  2. Yazar: YASİN ÇELİKOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL ALBENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada, Thymus vulgaris bitkisinden elde edilen Petrol Eteri ve Etanol özütlerinin MCF-7 ve MDA-MB-231 meme kanseri hücre soyları üzerindeki sitotoksik ve apoptotik etkileri ve MDA-MB-231 meme kanseri hücre soyundan elde edilen CD24-/CD44+ olan meme kanseri kök hücrelerine özütlerin sitotoksik etkileri incelendi. Bitki özütlerinden hazırlanan 6 farklı konsantrasyonun hücre indeksi üzerine etkileri ve etken dozun belirlenmesi çalışmaları iCELLigence sistemi ile araştırıldı. Etken sitotoksik doz üzerinden TUNEL yöntemi ve DAPI nukleus immunfloresan boyası ile apoptotik nukleus görüntüleri elde edildi. Özütlerin MCF-7, MDA-MB-231 ve meme kanseri hücre soyları üzerine sitotoksik etkilerini 45 μg/mL konsantrasyonunda gösterdiği saptandı.
Özet (Çeviri)
In this study, to investigate the cytotoxic and apoptotic effects of the ethanol and petroleum ether extract of Thymus vulgaris on MCF-7 and MDA-MB-231 breast cancer cell lines. Also we aimed that the cytotoxic effects of the ethanol and petroleum ether extracts of Thymus vulgaris on the stem cells derived from MDA-MB-231 breast cancer line which has CD24-/CD44+. First we prepared 6 different concentrations of the plant's extract and then to investigate these concentrations' effects on cell index value and determination of the effective doses, we use iCELLigence system. When we determined effective cytotoxic dose we used TUNEL method and DAPI immunofloresans staining to observe apoptotic nucleus morphology. The cytotoxic effects of the extracts have shown at the dosage of 45 μg/mL both breast cancer cell lines MCF-7 and MDA-MB-231.