Amino benzohidrazid türevi moleküller kullanılarak karaturp peroksidaz enziminin afinite kromatografisi tekniği ile saflaştırılması
Purification of the peroxidase enzyme with afinite chromatography technique using aamino benzohydrazide derivative molecules
  1. Tez No: 513938
  2. Yazar: ŞEYMA MEHTAP KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu tez kapsamında bitki peroksidaz enzimlerinin saflaştırma çalışmalarına katkı sağlamak amacı ile 4-amino 2-nitro benzohidrazid, 4-amino 3-nitro benzohidrazid, 4- amino 2-bromo benzohidrazid ve 4-amino 3-bromo benzohidrazid molekülleri ligant olarak sentezlendi ve karaturp köklerinden peroksidaz enzimlerinin saflaştırılmasında kullanıldı. 4-amino benzohidrazid molekülleri metilbenzoat formlarından hidrazin sentezleri yapılarak karaturp POD enzimi üzerine inhibisyon etkileri incelendi. Sepharose-4B-L-Tirozin jel materyali, dönüşümlü inhibisyon gösteren moleküllere bağlanarak afinite jelleri sentezlendi ve tek kademede karaturp POD enziminin saflaştırılması gerçekleştirildi. 4-amino 2-bromo benzohidrazid molekülü kullanıldığında POD enzimi, karaturptan %28,5 verimle 258 kat, 4-amino 3-bromo benzohidrazid ile karaturptan %31,4 verimle 677 kat, 4-amino 2-nitro benzohidrazid ile karaturptan %33,8 verimle 613,3 kat, 4-amino 3-nitro benzohidrazid ile karaturptan %7,5 verimle 365,6 kat saflaştırıldı. Saflaştırılan enzimlerin saflığı ile molekül ağırlığı SDS-PAGE ile kontrol edildi. Karaturp POD enzimi için 43-47 kDa'da tek bant gözlendi. Sepharose-4B-L-Tirozin-4-amino-3-bromo benzohidrazid kolonu için kolon tutma kapasitesi, karaturp POD enzimleri için değişik pH, sıcaklık, iyonik şiddetlerde çalışıldı. Karaturp POD enzimi için optimum şartlar: pH 7,5, sıcaklık 15°C, iyonik şiddet 0,30 M olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to contribute to the purification studies of plant peroxidase enzymes 4-amino 2-nitrobenzohydrazide, 4-amino 3-nitrobenzohydrazide, 4-amino 2- bromobenzohydrazide and 4-amino 3-bromobenzohydrazide molecules was synthesized as a ligand and was used for the purification of peroxidase enzymes from radish roots. 4 amino benzohydrazide molecules was synthesized from methly benzoate form to obtain benzohydrazide molecules and effects of inhibition on the black radish POD enzyme were studied. Sepharose-4B-L-Tyrosine gel material was synthesized by binding to molecules displaying alternating inhibition effect, and purification of the single-step POD enzyme was performed. When 4-amino 2-bromo benzohydrazide was used as a ligand for the black radish POD enzyme was purified 258 fold with a yield of 28.5%, 4- amino 3-bromo benzohydrazide 677 fold with a yield of 31.4%, 4-amino 2- nitrobenzohydrazide 613.3-fold with yield of 33%, 4-amino 3-nitro benzohydrazide 365,6 fold with yield of 7,5%. Molecular weight was controlled by purity of the purified enzymes by SDS-PAGE. Single band at 43-47 kDa was observed for the black radish POD enzyme. Column retention capacity for Sepharose-4B-L-Tyrosine-4-amino- 3-bromo benzohydrazide column was studied on different pH, temperature, ionic strengths for black radis POD enzymes. Optimum conditions for black radish POD enzyme was calculated as a pH 7.5, temperature 15 ° C, ionic strength 0.30 M.