Reading the transformations of Konya Culture Park as an urban space
Bir kent mekanı olarak Konya Kültürpark'ın değişimlerini okumak
  1. Tez No: 513964
  2. Yazar: FEYZA PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAVVA MELTEM GÜREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Eğlence tesisleri ile kentsel yeşil mekanlar olarak inşa edilen kültürparklar, Erken Cumhuriyet Dönemi'nin en önemli modernizasyon projelerinden biri olmuştur. Ulusal idealleri ve cumhuriyetçi dünya görüşünü ele alan kültürparklar, çağdaş yaşam şekillerinde halkı eğitmek ve aydınlatmak için bir araç olarak hizmet etmiş ve eğlence pratiklerinin yeni formlarını ortaya koymuştur. Bu şekilde kültürparklar Türkiye'de modernite kavramının sembolü olmuştur. Modernitenin bir yansıması olarak kültürpark fikri 1930'ların başlangıcından itibaren varlığını sürdürmüştür. Bu çalışma, Konya Kültürpark'ı ileri dönem kültürparklarının bir örneği olarak Türkiye'deki siyasi anlayış ve fikirler üzerinden inceler. Çalışma ilk olarak Cumhuriyet Dönemi'nin başlarında Mevlevi tarikatına ait bir dini bahçeden, kentsel bir park alanına kadar Konya Kültürpark'ın yer aldığı temellerin, tarihsel ve mekansal gelişimini incelemektedir. Daha sonrasında ise çalışma, Lefebvre'nin mekansal teorileri ve bağıntıları ile; 1970'lerdeki kültürparkın sosyal, zihinsel ve fiziksel özelliklerini, daha önceki örneklerle karşılaştırarak analiz etmektedir. Bu araştırmanın temel katkısı, Konya Kültürpark'ın sosyo-kültürel bağlamında dönüşümünü okumak ve parkın dönüşümünü politik açıdan yönlendirilmiş mekan temsilleri, temsil mekanları ve kullanıcıların pratikleri üzerinden incelemektir. Bu çalışma, Türkiye'deki kültürparkların gelişimi ile bağlantılı olarak Konya Kültürpark'ın mekansal üretimine odaklanarak mimarlık tarihi ve kentsel çalışmalara katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Culture parks, built as recreational green urban spaces with entertainment facilities, were one of the most important modernization projects of the early Republican era. Capturing national ideals and the Republican worldview, culture parks introduced new forms of leisure practices while serving as a medium to educate and enlighten the public in contemporary ways of living. As such they symbolized the notion of modernity in Turkey. The idea of culture parks as a reflection of modernity maintained its validity long after its first initiation in the 1930s. This study examines Konya Culture Park, as a later example of culture parks, to trace its conception and association with politics in the Turkish context. The study first examines the historical and spatial development of the grounds Konya Culture Park sits on, from a religious garden belonging to the Mevlevi sect to a civic park in the early Republican era. Next, the study analyzes the social, mental and physical properties of the culture park in the 1970s through Lefebvrian spatial theories and their correlations compared against earlier examples. The main contribution of this research is to read the transformation of Konya Culture Park within its socio-cultural context, examined through the lenses of politically directed representations of space, representational space and the practices of users effective in its transformation. This study contributes to history of architecture and urban studies by focusing on the spatial production of Konya Culture Park, as associated with the development of culture parks in Turkey.